Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

116 yeni otel geliyor

Turizmdeki yüksek moral, yatırım iştahına da olumlu yansıdı. Sektördeki iyimser hava, otel yatırımlarını hareketlendirirken, yeni yatırımlar için de cesaret verdi. Hotel Dergisi, devam eden ve planlanan 116 otel yatırımı konusunu kapak haberinde işledi. Söz konusu haberi sizler için özetledik:

Four Seasons: İstanbul’daki Four Seasons Sultanahmet ve Beşiktaş’taki Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’un sahibi Tay Grup, Bodrum’da Four Seasons Resorts and Private Residence projesinin inşaatına devam ediyor. Projenin, içindeki 160 villayla beraber toplam yatırım miktarının 1 milyar dolara yaklaşacağı öngörülüyor.

Kuzu Grubu: İstanbul’daki premium projesi SeaPearl Ataköy’de 770 konutluk ikinci etapta 5 yıldızlı, Jumeirah Group’un işletmesini yapacağı otel inşaatı sürüyor. Dubai Holding’in üyesi Jumeirah’ın işleteceği otelin 2019 yılı içinde açılması planlanıyor.

Titanic Grup: Geçen yıl kasımda Mardan Palace Otel’i Halkbank’tan 10 yıllığına kiralayan Titanic Grup, yeni yatırım için düğmeye bastı. Yurtiçi ve yurtdışında toplam 14 oteli ve 4 bine yakın yatak kapasitesiyle hizmet veren grup, Belek’te 90 dönüm üzerinde, 350 milyon TL’lik yatırımla 600 odalı yeni bir oteli hayata geçirecek.

Doku Turizm: Antalya’nın Alanya ilçesine 5 yıldızlı yeni otel geliyor. 450 oda ve 950 yataktan oluşacak proje Okurcalar mahallesinde 13 bin 748 metrekare alan üzerine kurulacak. Doku Turizm ve Otelcilik tarafından kendi arazisi üzerinde hayata geçirilecek proje 97.5 milyon liraya mal olacak.

Gülmete Turizm: Muğla Fethiye’ye 5 yıldızlı yeni otel yapacak. Fethiye Koymat mevkiinde konumlanan otel projesi 44 bin 379 metrekare alan üzerinde hayata geçirilecek. 650 odalı ve 1500 yatak kapasiteli otel 250 milyon liraya mal olacak.

Alya Reklam: Antalya’nın Demre ilçesine 5 yıldızlı yeni otel geliyor. 380 oda ve 600 yataktan oluşacak projede otel kongre ve sergi merkezi de yer alacak. Proje, Antalya Belek’teki Alva Donna Hotel’in sahibi Alva Reklam tarafından hayata geçirilecek ve 128 milyon liraya mal olacak.

Form Yapı: İstanbul Boğazı’nda yer alan Kocataş ve Sait Paşa yalıları ile 25 dönüm arazideki tarihi yapılar, 200 milyon dolar yatırımla yenileniyor. Katarlı işadamı Omar Hussain Alfardan tarafından satın alınan Sarıyer’deki tarihi yapıların otele dönüşüm projesini yüksek mimar Fuat Kaplan’ın sahibi olduğu Form Yapı gerçekleştiriyor. Tesis ABD’li otel zinciri Six Senses tarafından işletilecek.

Özaltın Holding: Bünyesinde Antalya Belek’te Gloria Serenity Resort, Gloria Verde Resort ve Gloria Golf Resort otelleri bulunan holding yönetiminin, Türkiye’nin ilk spor oteli olan ve 55 farklı spor branşında hizmet veren Belek Gloria Sports Arena’ya da ilave oda projesi bulunuyor. Ayrıca, Londra ve New York’ta otel yatırımı planlanıyor.

Dedeman Grubu: İlk akıllı konsept otelini yaklaşık 13 milyon dolarlık bir yatırım maliyetiyle Nisan 2019’da İstanbul-Şişli’de açmayı planlayan Dedeman Grubu, büyük şehirlerde Smart by Dedeman yatırımlarına devam edecek. Şişli’deki Cevahir AVM’ye 150 metre mesafede açılacak 104 odalı otelin Y kuşağının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak altyapıya sahip olacağı belirtiliyor.

Barut Hotels: Muğla Fethiye’deki Sensatori Otel’de kapasite artışı yapıyor. Halen 418 odaya sahip tesise yeni yapılacak ilave bloklarla 152 oda eklenecek. Tesis kapasite artışı sonrası 582 odaya ulaşacak. Kapasite artışının toplam maliyeti 63 milyon lira olarak hesaplandı.

Ant Yapı: Moskova’da Kızıl Meydan’a yakın bir konumda Bvlgari Hotel’in inşasını sürdürüyor. Eski bir binanın restorasyonu ve ek binayı içeren projede 65 oda, 11 rezidans, iki town house, bir grand house bulunuyor. 115 milyon Euro’luk yatırım yapılacak olan proje üç yılda tamamlanacak. Ayrıca Altınada projesi Kremlin manzaralı ve içinde Mandarin Otel olan bir projesi 220 rezidans dairesi ve 220 odalı olacak.

Astaş Holding: Kuruçeşme’deki Mandarin Oriental Bosphorus Istanbul otel projesi devam ediyor. Dünya jet sosyetesine ev sahipliği yapacak otelin maliyeti 2,5 milyar TL’ye ulaşacak. Mandarin Oriental Bosphorus Istanbul otelin 2020 yılının Şubat ayında hizmete açılması hedefleniyor.

Haliç Ortak Girişim Grubu: Sembol Uluslararası Yatırım-Ekopark Turizm-Fine Otelcilik Ortak Girişim Grubu Haliç’e 1 milyar 346 milyon dolarlık yatırımla yat limanı, 5 yıldızlı 3 otel inşa edecek.  Türkiye’nin çok önemli 3 müzesinin inşası da devam ediyor.

Anex Tour: Antalya Gazipaşa’nın ilk 5 yıldızlı otelinin temeli Mart ayında atılacak. Oteli Rusya’nın değişik bölgelerinden Gazipaşa Havalimanına turist getiren Anex firması yapacak. Otelin temelinin Mart’ın ortasına doğru atılması hedefleniyor.

IHY Gayrimenkul: Radisson Hotel Group bünyesinde yer alan ve İsveç’teki Nasdaq Stockholm borsasında işlem gören Radisson Hospitality AB, Türkiye’deki ilk Radisson markalı otelinin Bursa’da açılacağını duyurdu. Türkiye merkezli gayrimenkul ve inşaat şirketi IHY Gayrimenkul İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile imzalanan sözleşme sonucu Radisson Hotel Group’un Türkiye portföyü 25 otele, faal veya yatırım halindeki oda sayısı ise 4600’ün üzerine çıkacak.

Özak GYO: Antalya Belek’teki 550 odalı Ela Quality Resort Otel’in sahibi Özak GYO turizmde hedef büyüttü. Özak GYO, Antalya Demre’deki 49 yıllık tahsisli arazisi üzerine yapacağı 5 yıldızlı resort otel projesinin yapımı için müteahhit firmayla anlaştı. Demre Otel projesinin inşaatını İnt-Er Yapı şirketi gerçekleştirecek.

PNR Doğal Taş: Afyonkarahisar’da Selçuklu Mahallesi Ali Çetinkaya Bulvarı’nda inşa edilen DoubleTree By Hilton’da inşa çalışmaları sürüyor. 55 milyon liraya mal olacak 115 oda ve 250 yatak kapasiteli otelin 15 Mart 2019’da hizmete girmesi hedefleniyor.

Hilton Dalaman: Hilton’un Dalaman’a yapacağı yeni yatırım miktarı 105 milyon lira civarında olacak. Sonrasında golf projeleri hayata geçecek. 2021 ve 2022 yıllarında yaklaşık 20 milyon Euro civarında bir yatırım daha hayata geçmiş olacak.

Asfuroğlu Grubu: Antakya’nın önde gelen işadamlarından Necmi Asfuroğlu’nun 120 milyon dolara mal olacak 200 odalı otel bu yılın Nisan ayında açılacak. “The Museum Hotel Antakya” adıyla işletilecek tesiste 200’ün üzerinde eser ise 600 metrekarelik sergi alanında bir müzeye dönüşecek.

Besa Grup: 200 milyon dolarlık yatırım ile Bodrum’da hayata geçirilecek “The BO Viera“ projesi bittiğinde Curio Collection by Hilton markası adıyla işletilecek. Tesis  85 odalı ve 180 yatak kapasiteli olarak planlanıyor.

Permak Makina: İşadamı Selim Uyar 2013 yılında San Clemente Adası ve üzerindeki oteli 150 milyon Euro’ya satın almıştı. Uyar ailesi şimdi de ünlü Como Gölü’ne yatırım planlıyor. 17 bin metrekarelik bir alan almak isteyen ailenin bu bölgeye de lüks bir otel yapmak istediği belirtiliyor. Arazi ve otelin ise yaklaşık 50 milyon Euro’ya mal olacağı belirtiliyor.

 

Mirhan Konağı: Mardin Kızıltepe’de 5 yıldızlı otel projesine başlıyor. 120 oda ve 240 yataklı otel 9 milyon 379 milyon liraya mal olacak. Otel projesinin 18 ayda tamamlanması planlanıyor.

Gür Turizm: Antalya Alanya’da faaliyet gösteren 5 yıldızlı Yalıhan Aspendos Otel’i yıkıp yeniden yapacak. Halen 194 odayla faaliyet gösteren otelin yerine 495 odalı ve 1212 yataklı yeni tesis inşa edilecek. Yalıhan Aspendos Otel’in yıkılıp yeniden yapılması  98 milyon lirayı bulacak.

Aydın Ünlüer: Alanya’da Aydınbey Gold Dreams, Antalya Serik’te Aydınbey Famous Resort ve Side’de Aydınbey Kings Palace otelleriyle hizmet veren Aydın Ünlüer firması Antalya Belek’te Aydınbey Queen’s Palace & Spa’nın inşaatını sürdürüyor. 2018 yılında inşaat çalışmalarına başlanan 5 yıldızlı otel 360 odalı olacak.

Alanya’ya Lonicera: Alanya’da Lonicera World Deluxe Resort & Spa Otel ve Lonicera City adlı otelleriyle hizmet veren deneyimli turizmci Uğur Sipahioğlu Alanya’da üçüncü otelini inşa ediyor. Şirket, yapımını sürdürdüğü Lonicera Premium Hotel’i 2019 Haziran ayında açmayı planlıyor.

Diana Travel: 1979 yılında Paloma Hotels markasıyla otelcilik sektörüne de adımını atan Diana Travel’in 270 odalı Paloma Orenda Resort Hotel’i bu ayın sonunda hizmete giriyor.

Ceylan Grubu: Sherwood markalı otellerine Lara’da 19 bin metrekare alan üzerine kurulu alanda 5 yıldızlı Sherwood Suites Resort’u ekliyor. Otelin bu yıl içinde hizmet vermesi bekleniyor.

Yüksel-İş Grup: 1996 yıllarının başında Side/Manavgat’ta Turizm işletmeciliğine başlayan Yüksel-İş Grup Side Royal Luxury Otel’in inşaatını sürdürüyor. 5 yıldızlı 220 odalı Otel Side Royal Luxury, Manavgat’ın Evrenseki mevkiinde yer alıyor.

Side Viola Resort: 5 yıldızlı ve 320 odaya sahip Side Viola Resort & Spa Antalya şehir merkezine 73 km, Antalya Havalimanı’na 63 km uzaklıkta bulunuyor.

Bursa STO: Uludağ’daki Kirazlıyayla Tesisleri’ni Uludağ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’ne (UYEM) dönüştürüyor. Proje kapsamında Kirazlıyayla Deluxe Hotel 174 odaya sahip olacak.

Avcı Architects:  Nijer’in Niamey şehrindeki Niamey Otel inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Toplam inşaat alanı yaklaşık 21.000 metrekare olan 194 odalı otel kompleksinde, 160 tane standart oda, 12 yönetici odası, 7 büyük süit bulunuyor.

İş GYO-Tecim Yapı ortaklığı: Söz konusu ortaklık tarafından İstanbul Kadıköy’de İbrahimağa Mahallesi’nde inşaatına başlanan 4 yıldızlı otel 262 odalı olarak planlandı. Otelin 91.5 milyon liraya mal olması bekleniyor.

Nizipoğlu Holding: Gelecek dönem yatırım planına Kapadokya, Pamukkale, Efes ve Bodrum’daki yeni oteller alındı. Kapadokya’ya 2 otel yatırımı yapacak biri dünyada bir benzeri olmayan balon şeklinde inşa edilecek.

Torunlar GYO Mall Of İstanbul: İstanbul Başakşehir’deki Mall of İstanbul projesinin 2. etabında inşaat çalışmaları devam ediyor. Projenin 2.etabında 18.208 metrekarelik alanda otel ve kongre merkezi projesi inşa ediliyor. 109 bin metrekare inşaat alanına sahip projede 206 odalı otel yapılacak.

Corendon Grubu: Karayipler’in Curaçao Adası’nda açacağı 10’uncu oteli ‘Holiday Beach Veneto’ parça parça hizmete girecek. Grubun adadaki ikinci otel yatırımı olacak ve 800 odadan oluşacak 5 yıldızlı otel 2020’de tamamlanacak.

 

Rixos:  Türkistan’da temeli atılan otelin ismi Rixos Khadisha Turkestan olacak. Kazakistan’ın en dikkat çeken bölgelerinden Türkistan eyaletinde olacak proje, ilk 5 yıldızlı otel unvanının da sahibi. 120 odalı otelin maliyeti yaklaşık 150 milyon lira olacak.

Reysaş GYO: Erzurum Palandöken’e 5 yıldızlı Hilton oteli yapılacak. Otel için geçtiğimiz aylarda 3 milyon 105 bin lira ödeyerek kayak yolu üzerinde arazi satın almıştı. 150 odalı ve 300 yataklı otelin 2020 yılında açılması planlanıyor.

Cengiz İnşaat: Rize Merkez Alipaşa Mahallesi’nde mülkiyeti Rize İl Özel İdaresine bağlı arsa üzerine 24 bin metrekare inşaat alanı olarak yap-işlet-devlet modeliyle yapımına başlanılan otel inşaatı devam ediyor. 250 yataklı otelin bu hizmete açılması bekleniyor.

UFBA Turizm Grubu: Kuşadası’nda Kadınlar Denizi Mahallesinde inşa edilen 5 yıldızlı Infinity By Yelken Hotel’in 356 odası var.

Has Kale İnşaat: Ağrı Suçatağı Mahallesi’nde 30 bin metrekarelik arsayı otel yapımı karşılığı kiraya verecek. Alışveriş Merkezi ( AVM ) ve en az 4 yıldızlı ve en az 120 oda kapasiteli otelin ihale için muhammen bedel 46 milyon 200 bin lira olarak belirlendi.

MMS İnşaat: İşadamı Murat Mustafa Satı tarafından Kocaeli Kartepe Sapanca yolu girişinde gerçekleştirilen Bureau Projesi’nin içindeki Double Tree By Hilton Otel’inin açılışı için sona gelindi. 166 odanın yer aldığı otelin açılışı için Hilton merkezden onay bekleniyor. 116 odalı otel bu yıl hizmete giriyor.

NG Hotels: Sapanca ve Afyon’daki tesislerden sonra şimdi de Sapanca’daki otelinin yanında 300 odalı yeni bir otelin inşaatına başlandı.  Grup ayrıca İstanbul Basın Ekspres yolunda yer alan İstanbul Marriott West projesiyle de kongre turizmine hitap etmeyi hedefliyor.

Ant Aspat Yapı: Radisson Hotel Group bünyesinde yer alan Radisson Hospitality AB, Türkiye’deki ilk Radisson Collection otelini Bodrum’da açacak. 2021 yılında hizmete girecek otelin Ege denizi manzaralı 120 lüks odası olacak.

Mıstaçoğlu Şirketler Grubu: Bishkek Sheraton Hotel’in inşaatını yapan grup, otelin işletmesini de yürütecek.  Toplam 17 bin 500 metrekare kullanım alanına sahip Sheraton Bishkek Hotel standart, superior, süit ve kral dairesi seçenekleri ile toplam 183 oda ile hizmet verecek.

Çağdaş Holding: Swissotel Resort Bodrum Beach’in ardından Bodrum’daki ikinci oteli olan Swissotel Resort Bodrum Hill’i de 2019 yılında devreye almayı planlıyor. Projede 72 oda ve suit, 60 özel rezidans yer alıyor.

ERD Otelcilik: Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de de otel açıyor. 7 Suit, 45 Deluxe Odası, Roof Wine Bar Konseptine sahip  4 yıldızlı otelin bu yıl hizmet vermesi planlanıyor.

Karaderili Şirketler Grubu: Yalova Terma City’de son aşamaya geçildi. Otelin birinci etabında devre mülklerin hizmete alındığı projede resort kısmında da çalışmalar sona doğru geliyor. Yüzde 80’i tamamlanan tesisin 2020 başı itibariyle bitirilmesi hedefleniyor.

EOS Gayrimenkul: Amerika ve Almanya merkezli T&T Hotel Consulting’in öneri, EOS Gayrimenkul Geliştirme’nin işbirliğiyle Tekirdağ’da Choice Hotels hizmete girecek. Clarion Hotel Tekirdağ, yaklaşık 110 odayla müşterilerini ağırlayacak.

 

Doğuş Grubu: Doğuş Grubu’nun Bilgili Holding ortaklığı ile yürüttüğü Galataport Projesi’nde dünyanın en önemli lüks otel zincirlerinden Peninsula Otel yer alacak. Peninsula’nın otel için yapacağı toplam yatırım 225 milyon Euro’yu bulacak. Peninsula, şimdiye kadar yatırım için 60 milyon Euro getirdi.

Elite World Grubu: Sapanca Göl Mahallesi İtalyan Kampı mevkii de bulunan 44 dönümlük arazi üzerinde 400 odalı, 800 yataklı 5 yıldızlı otel inşa ediyor. Otelin toplam yatırım maliyeti 100 milyon lirayı geçecek.

Ege Yapı: Yedikule Hisarı’nın yanı başında inşa ettiği Cer İstanbul projesinde butik otel de yer alacak. Cer İstanbul projesi kapsamında 5’i eski eserlerin restorasyonu ile 5’i de yeni, 10 blok yapılacak. Burada butik otel, müze, apart ünite ve konut olacak.

Er Yatırım: Marriott Oteller Grubu’nun Türkiye’deki en büyük stratejik yatırım ortağı Er Yatırım’ın Kağıthane’deki Four Points by Sheraton Oteli’nin inşaatını sürdürüyor. Four Points by Sheraton Gebze, Sheraton Ataşehir, Four Points by Sheraton Kartal, Four Points by Sheraton Eminönü projeleri de devam ediyor.

Doğan Şirketler Grubu: Samsun Havza’da 25 milyon dolarlık Hattuşa Vacation Termal Club Havza Termal Otel 1800 yatak kapasiteli olarak planlandı.

Emlak Konut GYO: İstanbul Başakşehir projesinde 153 oda bir otel inşa ediliyor.

Özkök Grubu: Tekstil, kuyumculuk ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren, Wish More markasının sahibi Mardinli Özkök Grubu’nun biri Şişli Halaskargazi’de diğeri Harbiye’de olmak üzere iki 5 yıldızlı otel projesi bulunuyor.

Martı Grubu: Aydın’ın Karacasu ilçesindeki 38 bin 280 metrekarelik alanda, 50 oda ve 100 yataktan oluşan Martı Aphrodısıas isimli butik otel yapacak. Otelin toplam yatırım maliyeti 5,5 milyon dolar olacak.

Orjin Grup: İzmir’in Balçova İlçesi Üçkuyular mevkiinde İstinye Park İzmir projesinde 160 odalı beş yıldızlı bir otel inşa ediliyor.

Varyap İnşaat: Bodrum’daki “Varyap Yalıkavak Residences Hotel Beach projesinin inşaatını sürdürüyor. 120 milyon Euroluk yatırım değerine sahip projenin otel bölümü için Hyatt Centric ile anlaşma imzalanmıştı.

Simav Belediyesi: Kütahya’nın Simav’ın Eynal Kaplıcaları’na yapılacak olan termal otel projesine geçtiğimiz Haziran ayında başlandı. İhalesi Simav Belediyesi tarafından yapılan otel, Bilim Altyapı İmdat Sanayi Ticaret Limited Şirketi tarafından inşa ediliyor. Toplam 232 yatak kapasiteli otel yapımı için 20 milyon 950 bin lira ihale bedelli sözleşme imzalandı.

Amasya Valiliği: Amasya İl Özel İdaresi, eski taşocağının bulunduğu alana 5 yıldızlı otel yapımı için ihaleye çıktı. 4 Mart 2019’da yapılacak ihalede şehrin marka değerini yükseltecek yatırımcılara çağrı yapıldı.

Kars Valiliği: Kars Sarıkamış’taki Katerina Köşkünün restore çalışmaları 2019 yılının yatırım programına alınacak. Katerina Köşkü’nün restorasyon projesinin bu yılın Mart veya Nisan ayında hayata geçmesi hedefleniyor. Köşkün 21 odalı butik otele çevrilmesi planlanıyor.

Gölköy Belediyesi: Ordu’da bulunan Ulugöl Tabiat Parkı’nın olduğu bölgede yeni bir proje hayata geçiriliyor. Ulugöl Tabiat Parkına giden yol üzerindeki yaklaşık 10 dönümlük arazisinde 90 yataklı bir otel projesi üzerinde çalışmalara başladı.

Adıyaman Valiliği: Adıyaman’da tarihi Oturakçı Pazarındaki Tuz Hanı 10 milyon liralık restorasyonla turizme kazandırılacak. Adıyaman Valiliği İl Özel İdaresi tarafından restorasyon çalışmalarının başladığı iki katlı Tuz Hanı’nda 2 katlı ve 20 odalı butik otel yapılacak.

Bolu Belediyesi: Yukarı Taşhan bölgesine restorasyon çalışmalarının ardından 18 odalı otel yapılacak. Yukarı Taşhan’da otel yapılacak olan bölge restore et, işlet, devret usulünde kiralanacak.

Esnaflardan termal otel: Tunceli Pülümür’de esnaflar otel yatırımı için birleşti. Pülümür’de Termal turizmi alanında yapılacak yatırımın toplam bedeli 5 milyon lira olacak. Toplam 33 ortaklı şirketin yapımına başladığı otelin 2019 Eylül’de faaliyete geçmesi planlanıyor.

Kars Valiliği Beylerbeyi Sarayı’nı butik otele dönüştürüyor. Samsun Belediyesi kuş cennetinde butik otel açacak. Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 400 yıllık olduğu tahmin edilen taş değirmenlerle tarihi kale evlerinin turizme kazandırılması için restorasyon çalışmalarına başlandı. Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde, Birecik Barajı dolayısıyla büyük bölümü sular altında kalan Savaşan Köyündeki terk edilmiş taş evler restore edilecek. Yozgat’ın Saraykent ilçesinde 16 odalı bir termal otel yapılacak. Manisa Belediyesi ‘Manisa Prime’ AVM projesinde, 5 yıldızlı 210 odalı bir otel inşa ediliyor. Erzincan Valiliği, Erzincan Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezi’ne 70 yataklı otel yapılacak