Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali başlıyor

Festival, Avrupa Birliği’nin festivaller için oluşturduğu EFFE projesindeki az sayıdaki etkinlikten biri olurken, Gümüşlük Festival Akademisi Dünyanın dört bir yanından gelen genç müzisyenlerle Festival akademisinde bu yıl ilk masterclass’ı Viyolonsel üzerine yapacak.

Özgür Güvenç (İstanbul-Anayurt)– Gümüşlük’ün yaz akşamlarını 16 yıldır ara vermeksizin yıldızlaştıran Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 12 Temmuz 2019 Cuma akşamından itibaren müzikseverlerle buluşmaya başlıyor. Dünyanın ünlü klasik müzik ve caz sanatçılarının notalarıyla, olağan üstü bir atmosfere büründüren Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali süresince festivalin eşsiz mekânlarında, enstrümanlarında virtüözlüğü yakalamış sanatçılar birer konser verecek.

12 Temmuz’da başlayıp 6 Eylül’e kadar sürecek olan 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline ülkem Türkiye’nin yanı sıra Hollanda, Tayvan, Almanya, İtalya, İsrail, Norveç, İrlanda, İspanya ve KKTC’den çeşitli müzisyenler katılacak. Her geçen yıl sınırlarını Gümüşlük’ün dışına biraz daha fazla taşıyan festival, bu yıl açılışını Bitez’deki Aktur-Zefirya Kültür ve Sanat Merkezinde yapacak. Festivalin de sanat danışmanı olan Devlet Sanatçımız Piyanist Gülsin Onay’ın Zefirya vereceği konseri ile açılacak olan festival daha sonra festivalin ana mekânı olan 25 asırlık tarihi Taşocağı; Gümüşlük sahilindeki festival merkezinin yanı sıra Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünde devam edecek..

Festival Bitez’de Zephyros’un rüzgârıyla başlıyor
Bitez’in yeni kültür ve sanat merkezi Zefirya ile işbirliği içersinde planlanan konserlerin ilki, festivalin de açılış konseri olacak. Adını yaz aylarında batıdan serin serin esen Meltem rüzgârı ile özdeşleştirilen Yunan tanrısı Zephyros’tan alan merkezin, festival kapsamındaki ilk konuğu Devlet Sanatçımız Gülsin Onay olacak. Dünyanın en önde gelen Frédéric Chopin yorumcuları arasında gösterilen Gülsin Onay, gecede bestecinin eserlerine yer verecek.
Zefirya Kültür ve Sanat Merkezindeki ikinci konserde, Hollandalı viyolonselci Jeroen Den Herder ve Tayvanlı piyanist Hua Hsuan Lee, 19 Temmuz akşamı festival sahnesinde olacaklar. Merkezin eşsiz manzarasındaki bir sonraki konser, 26 Temmuz akşamı gerçekleşecek. Tuncay Yılmaz & Emre Elivar ikilisi, Keman ve Piyano ile Ludwig van Beethoven ve Johannes Brahms’ın eserlerini seslendirecek. 2 Ağustos akşamı Bitez’deki son konserde ise Alman piyanist Konstanze Eickhorst yer alacak.

Festival akademisinde bu yıl ilk masterclass Viyolonsel üzerine
İlk günden beri festivalin yaratıcılarından olan festivalin sanat yönetmeni piyanist Eren Levendoğlu ” “Festivalin en önemli özelliği, bağımsızlığı” derken Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay festival için ” Öğrencilerle iç içe geçirdiğimiz Masterclass döneminde festivalimiz bu yıl da dünyaca ünlü virtüözleri ağırlayacak. 4 farklı mekânda gerçekleşecek 17 konserde Hollanda’dan İsrail’e, Tayvan’dan Norveç’e uzanan bir coğrafyadan önemli sanatçılarla buluşacağız. 5 dalda düzenlediğimiz masterclass’larda şanslı öğrencilerimiz bu virtüözlerle çalışma imkânı yakalayacak.”açıklamasında bulundu.