Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

19 Mayıs ruhu turla canlandırılacak

DereTepe Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda tarihi öneme sahip bir dönüm noktası 1919 yılının yüzüncü yıldönümünde farklı bir etkinliğe imza atıyor. Dernek yönetimi, Mustafa  Kemal  Atatürk’ün  izlerinde Samsun’dan Ankara’ya adıyla, 19 Mayıs ruhunu canlandıran bir tur gerçekleştiriyor.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan DereTepe Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü yöneticisi Osman Kemal Ağaoğlu, toplam 830 kilometrelik rotanın 19 Mayıs’ta başlayıp 27 Aralık’ta sona ereceğini hatırlattıktan sonra şu bilgileri verdi: “Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş mücadelesini başlatıp sırasıyla Samsun, Havza, Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir üzerinden geçerek Ankara’ya ulaştı. Biz de bu rotaya sadık kalarak yürüyüşümüzü Samsun’da başlayıp Ankara’da bitireceğiz.”

Yürüyüşe çok sayıda dağcı/sporcunun yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının etap etap katılacağını belirten Ağaoğlu, “Kimse katılmasa bile dernek olarak bu yürüyüşü tamamlayacağız. Rotamız kesindir. Yürüyüş, esas itibarıyla kamp yüklü ve çadırda kalınarak yapılacak olup bazı durumlarda kamp yükünün taşıttırılması, konaklama yapılacak yerlerdeki koşullara göre çadır dışındaki unsurların da değerlendirilmesi söz konusu olabilecektir. Günde ortalama 26 Km yürünecek. Yürüyüş sırasında, Atatürk fotoğrafı ve Türk Bayrağı ve yürüyüşçünün ait olduğu kulüp/dernek flaması dışında başka bir görsele izin verilmeyecektir.”

Ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlu Olsun!