Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

2030’da dünya turisti sayısı 2,4 milyar kişiye ulaşacak

Euromonitor International, seyahat endüstrisinin geleceği hakkında bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, 2030 yılında dünya turizm hareketlerine 2,4 milyar kişinin katılacağı tahmin ediliyor. Seyahat endüstrisinin boyutunun ise 2,6 trilyon ABD dolarına ulaşması bekleniyor.

Euromonitor International’ın seyahat endüstrisini yönelik araştırmasına göre, dünya turizm hareketlerinden en fazla yararlanacak 3 ülke şöyle sıralanıyor: Çin, Fransa ve ABD.  ABD, Japonya ve Avro Bölgesi gibi büyük ekonomiler için iyileştirilmiş ekonomik görünüm sayesinde küresel varışlar 2017 ile 2018 arasında yüzde 5 oranında artarak 1.4 milyar seyahate ulaşacak.

Düşük maliyetli taşıyıcıların 2018-2023’de yüzde 6’lık bir yolcu büyüme oranı göstermesi bekleniyor. 2023 yılına gelindiğinde, seyahat acentelerinin dijital gelişmelerle teşvik edilen 2 trilyon ABD Dolarını ve 2017 yılında seyahat acentelerinin satışlarının yüzde 70’ini temsil eden mobil satışlara geçeceği tahmin ediliyor.

Seyahat endüstrisine önümüzdeki yıllarda ağırlıklı olarak eğilimlerin damga vurması bekleniyor: Paylaşım ekonomisi, dijitalleşme, tüketicileri daha sofistike ve talepkar hale getirdiğinden, buna uygun yeni iş modelleri gelişecek. Kesintisiz bir seyahat deneyimi yaşamak isteyen tatil tüketicisi,  ilham aşamasında, arama ve rezervasyona odaklanmayacak. Tam tersine hedeflediği hizmetlere ulaşana kadar rekabet avantajı onun için kritik öneme sahip olacak. Yapay Zeka (AI), büyük veri ve bulut bilişim, kişiselleştirilmiş ve sorunsuz seyahat deneyimlerini daha da güçlendirecek.