Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Filistin’de görülmeye değer yerler var

Çoğu insan için Filistin toprakları bir tatil planına dahil edilecek yerler değildir. Fakat bu kalılpların dışına çıkmak gerekir. Bu hassas bölgede, dünyanın belki de çoğu yerinden daha fazla; pek çok tarihi, dini ve kültürel miras yer alıyor. Tüm bu eserlerin küçük bir alanda olması, kısacık bir yolculukta büyük bir bölümünün tamamen ziyaret edilmesini mümkün kılıyor.

Filistin’e giden turistlerin büyük çoğunluğu Noel zamanı gidiyor ve Beytüllahim geceyarısı ayininde binlerce ziyaretçi ile dolup taşıyor. İnanç turizmi için Noel ve Paskalya önemli tarihler fakat yılın diğer zamanlarında fiyatlar daha düşük ve kalacak yer bulmak da daha kolay. Geçtiğimiz yıllarda yeni oteller, konukevleri, hosteller ve evlere alma uygulamaları Batı Şeria’da yaygınlaşmaya başladı.

İzdihar Filistin Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Naim Abu Riash, Filistin’e gitmek isteyenlere şuraları görmelerini öneriyor:

Sebastia Köyü

Etkileyici Hellenic gözetleme kuleleri, harap Samiriye sarayları ve yıkılmış Bizans kiliseleri ile oldukça iyi bilinen, kısa gezilerin yapıldığı  bir yer. Filistin’in Sebastia köyünde devam eden turizm projesi, burayı gelecekte daha da cazip hale getirecek. Küçük, zarif taze ekmek, zeytinyağı, otlar ve etraftaki bahçelerden getirilmiş meyvelerin yer aldığı nefis kahvaltı, kilometrelerce uzanan zeytinliklere bakan teraslı muhteşem manzara sizi bekliyor. Kahvaltı, Bizans – Memluk döneminden kalma yenilenmiş odalarda servis ediliyor. Bölge halkından gençler, Osmanlı tren istasyonu ya da eski makamat –İslami mabedler-de enformasyon merkezi tarafından eğitilerek görevlendiriliyor. Enformasyon merkezi ve konukevi, köyün ana meydanının hemen yanında yer alıyor.

El Aksa Camii

Büyük altından Kubbetüssahra belki de Kudüs’ün uluslararası bilinen simgesi olabilir, fakat İslam’ın üçüncü en kutsal bölgesi. “El Aksa Camii”ne girmek biraz girişimcilik gerektirebilir. Müslüman olmayanların girişi, Ağlama Duvarı Meydanı’ndaki  güvenlik kapılarının gerisinde kalıyor. Sabahın erken saatlerinde oraya gidin ve sırada beklemeye hazır olun, buna değdiğini göreceksiniz. Kubbetüssahra’nın  altın-mavi kubbesi) ve El-Aksa Camii’nin ağırbaşlı ihtişamının yanında, tapınak kompleksi daha küçük fakat aynı derecede güzel yapılara ev sahipliği yapar.  Memluk döneminden kalma Kayıtbay’ın sebili (çeşme) Mısır dışında rastlanan nadir taş işçiliği örnekleri ile görmeye değer bir yapıdır.

Deyr Gassaneh

Mourid Barghouti’n I Saw Ramallah’ını okuyanlar,   Deir Ghassaneh’i hatırlayacaktır. Ramallah’ın kuzeyinde yer alan büyüdüğü küçük köy, eski taş evleri,  dar sokakları ve avlularıyla otobiyografik romanda nefis bir şekilde tasvir ediliyor. Osmanlı Filistininin bir kısmını yöneten ailelerden birinin üssü olan, çoğu 18. Yüzyılda yapılmış evlerin çoğunda kuşatma zamanında kullanılmak üzere sarnıç, zeytinyağı ve tahıl depoları bulunuyor. Şimdi burayı yerel kadın birliği kullanıyor. Burada köye dair eşya ve eserlerin olduğu küçük bir müze var. Öğleden sonra ise burada otantik Filistin mutfağı dersleri veriliyor.

Jenin (Eski Şehir)

Sabah 4.30’da şafak vakti ezan sesiyle uyanıp, Jenin (Eski Şehir) tepelerinde dolaşmaya çıkın.

Hişam Sarayı (Eriha)

Kadim çöl şehri Eriha’nın havası, geri kalan Batı Şeria’dan tamamen farklıdır. Yaz aylarında gelen ziyaretçiler, şehir sakinlerinin sıcaktan korunmak için gece döndüklerini görecektir. Geniş ve düz yollar geceleri sessiz bisikletçilerle doludur.   Ein As-Sultan Caddesi boyunca yer alan ve kışın iç mekan masalarına çekilen bahçe restoranlarında begonvil ve yaseminlerin altında geç saatte ağır ağır barbeküler yapılıyor. Kasr Hisham – Hisham Sarayı – Eriha’nın en görkemli mekanlarından biridir. Bir deprem tarafından yılkılmadan öncekü görkemini, karışık oyma taş işçiliğinden anlamak mümkün. Ünlü Hayat Ağacı mozaiğinde 8. Yüzyıl Emevi ustalarının yeteneği tüm güzelliğiyle kendini gösteriyor.

Hebron Pazarı

Eski Hebron çarşısının ana girişinin hemen içinde, güzel bir şekilde işlenmiş malzemelerle dolu, Batı Şeria’nın tek kefiye fabrikasından kareli eşarpların satıldığı ve kadınların işlettiği küçük, dar bir dükkan bulunuyor.

Dükkanın karşısındaki banklarda, bir falafel sandviçiyle (yağlı, tuzlu, lezzetli Hebron tarzında kızarmış patates ve patlıcanla yapılan) oturup çay içebilirsiniz.

Akka

Haçlı krallığının başkenti ve Napolyon’un Ortadoğudaki emellerinin tahkimatı olan Akdenizdeki küçük liman kenti Akka’nın eski yerlerine de uğramayı unutmayın. Uykulu limanın hemen bitişiğinde taze balık yemekleri sunan  Abu Christo balık restoranı bulunuyor. Sadece birkaç metre uzaklıkta yolculuğun sona erdiği İpek Yolu trenlerinin istasyonu, sıra sıra taş kemerleriyle kocaman kervansaraylar ve görkemli hanlar var. Bunlar kısmen terk edilmiş, ziyaretçilerin serbestçe gezinebildiği, yerel moda fotoğrafçılarının ve futbol oynayan küçük çocukların duvarlardan düşecek parçalar için yazılı uyarıları görmezden geldiği yerlerdir.

Yürüş ve Bisiklet Rotaları

Organize yürüyüş ve bisiklet turları, Filistin kırsalını görmek ve uluslararası ziyaretçilere yeni yeni açılmakta olan El-Fara’a ve Akraba gibi küçük kasaba ve köylerde yerel ailelerle tanışmak için giderek daha kolay düzenleniyor.

Bike Palestine’in güzergahları kuzey Batı Şeria’nın yemyeşil tepelerini, güneydeki ürkütücü Yahuda Çölü’nü ve Eriha ve Beytüllahim gibi tarihi şehirleri kapsıyor. Hz. İbrahim ve Hz. İsa’nın dolaştığı yerlerden esinlenerek oluşturulan  İbrahim Yolu (Abraham Path ) ve Doğuş Patikası (Nativity Trail) rotaları, kuzey ve orta Batı Şeria’da, tüm inançlı ya da inancı olmayan yürüyüşçülere  açık yürüyüş parkurlarıdır.

Hamam Al Şifa (Nablus)

Tüm bu yürüyüş ve bisiklet pedalı çevirmeler sizi yoracaktır. Artık bir dinlenmeyi hakettiniz. Bu noktada Nablus, yerli yapım zeytinyağı sabunları, masajları ve   geleneksel sıcak buhar soğuk suyun olduğu iki Osmanlı hamamıyla biçilmiş bir kaftandır. 17. Yüzyıldan kalma Hamam Al Şifa bölgenin en ünlü hamamdır. Bazı otel ve organizasyonlar, Türk hamamı deneyiminin yanı sıra, banyonun lüks, yastık kaplı dış odasında çay, tatlılar ve nargile içeren tur düzenliyor. Al Şifa, PalFest literature festival sırasında Arapça müzik konserlerine hatta kitap okuma seanslarına da ev sahipliği yapıyor.