Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Airbnb, Çin’de “Aibiying” adıyla hizmet verecek

Ev kiralama web sitesi olan Airbnb, Çin pazarına Çinçede “birbirimize sevgiyle hoşgeldik” anlamına gelen “Aibiying” adıyla girerek, bu ülkedeki yatırımını ikiye katlayacağını açıkladı.

TUYED yönetiminin ajanslardan derlediği bilgilere göre, Çin’de yapacakları toplam yatırımın rakamı hakkında bilgi vermekten kaçınan Airbnb CEO’su Brian Chesky, şirketin Çince adının kendilerine bu pazarda başarı sağlayacağına inandığını söyledi.

Dünyayı farklı bir şekilde görüp, keşfetmek isteyen Çinli gezgin kuşağının sürekli arttığına dikkat çeken Chesky, “Aibiying adıyla vereceğimiz hizmetlerin, bu kesimin beklentilerini karşılayıp, onlarla ahenk içinde büyüyeceğini umuyoruz” dedi.

Şirkete fonların yaptığı yatırımlar sonunda varlıkları 1 milyar dolara yaklaştı. Airbnb’in halen Çin’de 60 çalışanı var. Yeni oluşumla birlikte bu rakamın yıl sonuna kadar  180 kişiye çıkacağı belirtiliyor. Çin’deki mevcut Airbnb üzerinden dünya genelinde 5,3 milyon kişi rezervasyon yaptı. 2016 yılında sistem üzerinden Çin’de rezervasyon yapanların sayısında yüzde 142’lik artış yaşandı

Airbnb, dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’de yerli ev kiralama web siteleri Tujia.com ve  Xiaozhu.com ile rekabet ediyor. Araç kiralama hizmeti sunan ABD’li Uber, geçtiğimiz Ağustos ayında Çinli Didi Chuxing ile bağlarını koparıp, yoluna tek başına devam etme kararı aldı. Taraflar arasındaki anlaşma Didi Chuxing’in lehine sonuçlandı ve kontrol  Didi Chuxing’e geçti.