Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Alanya Hestourex’e damga vurdu

Bu yıl ilki düzenlenen Dünya Sağlık Spor Kongre ve Fuarı (Hestourex), Antalya Expo Center’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla kapılarını açtı.

Dışişleri Bakanlığı çatısı altında Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen Hestourex, 150 ülkeden 4 bin kişilik satın alma heyetinin katılımıyla kapılarını törenle açtı. Açılışa, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, belediye başkanları, turizm, sağlık ve spor dünyasının temsilcileri katıldı.

Bakan voleybol oynadı

Alanya standını ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ipek dokuma tezgahı, yarış bisikleti, Alanya Kalesi maketi ile yakından ilgilenirken stantta kurulmuş olan mini voleybol sahasında servis atışı kullanarak dikkatleri üstüne çekti. Fuarda açılış konuşması da yapan Bakan Çavuşoğlu, golf ve tenis alanlarını Antalya’da arttıracaklarını ve bisiklet sporu için önemli olan veledromu bölgeye kazandıracaklarını söyledi.

150 ülke katıldı

Fuarla ilgili izlenimlerini aktaran Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili, “Yaklaşık 150 ülkeden 4 bin kadar satın alma yetkilisinin fuarda yer alması ve yapılan birebir görüşmeler Alanya, Antalya ve ülkemiz adına olumlu sonuçlar doğuracak. 10 bin metrekare alanda yapılan bu fuarın alternatif turizm dallarını öne çıkarmasıyla önümüzdeki yıllarda daha da gelişeceğine inanıyorum. Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) olarak belediyemizin 150 metrekarelik standının bir bölümünde tanıtım çalışmalarımız var. ALTİD olarak da turistik tesislerimizle ayrı olarak tanıtım çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi. Fuar 9 Nisan’da kapılarını kapatacak.