Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

İnternet devi Alibaba, ilk robot otelini açtı

Çin merkezli internet alışveriş devi Alibaba Group, Zhejiang Eyaletine bağlı Hangzhou kentinde, mülkiyeti kendisine ait ilk tesisi  FlyZoo Hotel’i hizmete açtı.

TUYED yönetiminin dış kaynaklardan derlediği bilgilere göre, Alibaba Future olarak da anılacak olan otel, Alibaba Xixi Park’ın doğu kanadında yer alıyor. Birçok teknolojik yeniliklerle donatılan otelin, müşterilerine akıllı bir misafirperverlik hizmeti sunacağı belirtiliyor.

İnsanların istihdam edilmediği  otelde, check-in/check out, kat hizmetleri gibi tüm işleri robotlar yapıyor. Otel bu özelliğinden dolayı “robot otel” olarak da biliniyor. FlyZoo Otel’de akıllı hoparlörler gibi en son teknolojik yeniliklerle donatılmış yedi temalı oda bulunuyor. Sese duyarlı son teknoloji sayesinde, otel misafirleri odanın sıcaklığı ve ışık yoğunluğunun yanı sıra, odadaki tüm aletleri sesle kontrol edebilecek.

Alibaba yönetimi, kuluçka merkezi gibi projelendirdikleri FlyZoo Hotel ile müşteri deneyimlerini misafirperverlik anlayışıyla bütünleştirerek geliştirmeyi hedefliyor.