Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Almanya’nın top 100’ü belli oldu

Almanya’da 15 bin yabancı turistle yapılan anket sonunda, ülkede görülmeye değer 100 turistik merkez belirlendi.

Buna göre, Neuschwanstein Şatosu, yabancı turistler nezdinde seyahat ülkesi Almanya’nın en sevilen turistik yeri seçildi. İkinci sırada Rust kentindeki Europa-Park, üçüncü sıradaysa UNESCO Dünya Kültür Mirası Anıtı Köln Katedrali yer aldı.

DZT Alman Turizm Merkezi, yabancı turistlerin Almanya’da en sevdikleri turistik yerleri tespit etmek üzere ikinci kez bir anket çalışması düzenledi. Bu çerçevede yabancı turistler 1 Temmuz 2012’den  Mart 2013’ün sonuna kadar, DZT web sitesinin ilgili sayfasında (www.germany.travel/top100) turistik yerler arasındaki “İlk”lerini beyan ettiler. Bu şekilde somut olarak öne çıkan 700 turistik yer tespit edildi ve sıraya kondu. 26 dilde hazırlanmış olan anket 46 binin üzerinde tıklanma oranına ulaştı.

Yeni sonuçlar, 2012 yılından beri İngilizce ve Almanca olarak App-Store’da ve Android versiyonu mevcut olan DZT’nin “Deutschlands TOP 100 (Almanya’nın İlk 100’ü)” uygulamasına Update ile aktarıldı. Böylece, Almanya’ya seyahat edecek olanlar yola koyulmadan önce kapsamlı olarak bilgi edinme ve olası destinasyonlara veya gezilere ilişkin öneriler bulma olanağına kavuştu. Uygulama her bir turistik mekânla ilgili kısa bir tanıtım yazısıyla fotoğraflar, ayrıca ulaşım, ziyaret saatleri ve giriş ücretlerine ilişkin bilgiler içermekte.

Bir bakışta İlk 10 sıralaması

1 numara: Neuschwanstein Şatosu, Schwangau/ Füssen, Bavyera

2 numara: Europa-Park, Rust, Baden-Württemberg

3 numara: UNESCO Dünya Mirası Köln Katedrali, Kuzey Ren-Vestfalya

4 numara: Brandenburg Kapısı, Berlin

5 numara: Berlin Duvarı (East Side Gallery, Mauerpark, Mauerweg vs.)

6 numara: UNESCO Dünya Mirası Yukarı Orta Ren Vadisi‘ndeki Loreley Kayası, Rheinland-Pfalz

7 numara: Kara Ormanlar Doğa Parkı, Baden-Württemberg

8 numara: Heidelberg Şatosu, Baden-Württemberg

9 numara:  Konstanz Gölü ve Mainau Adası, UNESCO Dünya Mirası Reichenau Manastır

Adası, Lindau, Tarih Öncesi Kazıklı Yapılar, Meersburg Kalesi, Konstanz Gölü,  Baden-Württemberg

10 numara: UNESCO Dünya Mirası Berlin Müzeler Adası

Öne çıkan 100 turistik yerin dengeli coğrafi dağılımı, yabancı turistlerin bakış açısına göre Almanya’daki tüm eyaletlerin cazip gezi destinasyonlara sahip olduğunu doğrulamakta. UNESCO Dünya Miras varlıkları yurtdışından gelen ziyaretçiler tarafından özellikle sevilen destinasyonlar: İLK 100 turistik yer listesinde 37 dünya mirasının19’u yer alıyor.