Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Alternatif Konaklama Derneği faaliyetlerine başladı!

Tatilcilere ve seyahat tutkunlarına geleneksel konaklamaya alternatif seçenekler sunan alternatif konaklama sektörü, dernek çatısı altında bir araya geldi.

 

Alternatif Konaklama Derneği, standartların belirlenmesi, bilinirliğin artırılması ve alternatif konaklama hizmetlerinin turizm gelirlerine yaptığı katkının artırılması için faaliyet gösterecek. Tüm dünyadan insanlara kolay erişimli, maliyet avantajlı ve esnek konaklama seçenekleri sunan alternatif konaklama sektörü, Alternatif Konaklama Derneği çatısı altında bir araya geliyor. İnternet üzerinden dünyanın her yanında konaklamaya uygun ev, daire, villa ve benzeri mekânları seyahat tutkunlarıyla buluşturan alternatif konaklama sektörü, özellikle büyük organizasyon dönemlerinde turizm tesislerinin yükünü hafifletiyor ve yarattığı katma değerle de ekonomiye önemli bir gelir kazandırıyor.

Alternatif Konaklama Derneği Başkanı Mehmet Ülkü, derneğin faaliyet alanlarını ve amacını şöyle anlatıyor: “Tatilde konaklama için harcanan bütçeyi diğer sosyal faaliyetlere ayırmak tatilden alınan keyfi kuşkusuz artırıyor. Geleneksel otel konaklama hizmetlerinden bağımsız olarak daha esnek, daha az maliyetli ve daha geniş çeşitlilikte seçenekler sunan şirketlerin çalışma ve hizmet standartlarını belirlemek ve sektörün ülke ekonomisine katkısını artırma temelli işbirlikleri kurmak amacıyla Alternatif Konaklama Derneği’ni hayata geçirdik. Derneğin ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan bu sektör için yapısal anlamda bir çatı görevi göreceğini düşünüyoruz.”

Alternatif Konaklama Derneği hakkında

Alternatif Konaklama Derneği, alternatif konaklama sektöründe faaliyet gösteren kuruluşları, profesyonelleri ve fikir önderlerini bir araya getiren bir platformdur. Derneğin amacı, Türkiye’de son yıllarda önemli bir büyüme gerçekleştiren alternatif konaklama sektörü için çağdaş standartları belirlemek, sektöre dair bilinirliği ve yaygınlığı artırmak ve sektörün ortak sorunlarına çözüm bulmaktır. Başkanlığını Mehmet Ülkü’nün yaptığı derneğin Genel Sekreterlik görevini Gökhan Özyer, Saymanlık görevini ise Remi Onur yürütmektedir.