Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Aşk gemisi Birleşmiş Milletler ofisi gibi

Tatile çıkanları pek çok liman kentini görme imkanı sunan gemi otellerde dünyanın her yerinden gelen çalışanlar bulunuyor. 4 bin 200 kişiyi farklı limanlara götüren MSC Divina gemisindeki 65 ülkeden bin 300 kişi çalışırken 5 Türk bulunuyor. Gemilerde alışveriş merkezi, tiyatro salonu, SPA ve spor salonu gibi alanlarda bulunuyor.
Milliyet Gazetesi’nden Gökhan Karataş, turizm sektörünün parlayan yıldızı kruvaziyerde(gemi otel), dünyanın dört bir yanından gelen ülke vatandaşlarının çalıştığına ilişkin bir haber yaptı. Son yıllarda gemi inşa teknolojisinin gösterdiği gelişmeyle, karadaki lüks otelin konforundan daha fazlasını sunabilen gemilerde kendinizi Birleşmiş milletler binasında sanabilirsiniz. Endonezya’dan, Arjantin’e kadar hemen her milleten insanın çalıştığı gemilerde yüzlerce farklı kültürden ve dilden insanlar buluşuyor.

“Dünyanın etrafını 5 kez dolaştım”
İsmini dünyaca ünlü Fransız aktrist Sophie Loren’in verdiği MSC Divina’da çalışan Türklerden biri de Ali Kurak. Antalya’da ki otellerde elde ettiği turizm tecrübesini 22 yıldır denizlerde sürdüren Kurak, MSC Divina’nın bar şefliğini yapıyor. Gemideki 22 barda 110 kişinin sorumlusu olan Kurak, engin maviliklerde yol almaya alıştığını belirtiyor. Kurak, “ 22 yılda sanırım dünyanın etrafını 5 kez dolaştım. 135 ülkede 500 şehri gördüm. Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birleştiren Panama Kanalı’ndan 11 kez geçtim. Yerküredeki 206 ülkeden dostlarım arkadaşlarım oldu. Hem deniz adamı hem turizmciyim. Gemilerde çalışmak beni mutlu ediyor. Farklı coğrafyaları görmek, farklı kültürlerden insanları tanımak bana çok şey öğretiyor.” dedi. 5 ay boyunca göremediği ailesini çok özlemesine rağmen mesleğini çok sevdiğini söyleyen Kurak, “Gemide çalışmanın en zor tarafı hasret. Her denizci gibi bizde sevdiklerimizden uzağız. Antalya’da yaşayan ailemde alıştığı için kruvaziyer turizm benim için yaşam tarzı oldu.” dedi.
Yüzen otelde 65 ülkeden bin 300 kişi çalışıyor
İtalya’nın Cenova limanından hareket ederek, Civitavecchia(Roma), Palermo, Cagliari, Mollarco, Valencia (İspanya) ve Marsilya(Fransa) liman kentlerini dolaşan MSC Divina’da 65 ülkeden yaklaşık bin 300 kişi çalışıyor. Gemideki alışveriş merkezinde çalışan Nermin Ajradinovikj ise Bosna Hersekli. Ajradinovikj, “ Burası o kadar renkli bir işyeri ki her dakika farklı biriyle tanışabilirsiniz. Fransız bir avukatta gemiye binebilir, Peru’da yaşayan bir öğretmende. Tam bir kültür ve dil harmanı içinde çalışmak güzel bir duygu.” dedi. Güney Amerika ülkelerinden Dominik Cumhuriyeti’nden gelen Sergio Rosario ise, “Latin ülkelerinden insanları gemide gördüğümüzde kendi dilimizi konuşabiliyoruz. En iyi arkadaşlarımın Filipinli olması gemi otellerin çok kültürlülüğünün işareti.” dedi. Hint Okyanusu’nun ortasında Afrika kıtasının doğusunda Madagaskar’dan gelen Sadrine Freda ise çok Türk arkadaşının olduğunu vurguluyor. Freda, “ Türkiye’nin adını her geçen gün daha çok duyuyorum. Gemiye binen Türklerin Madağaskar’ı merak ederek sorular sorması beni mutlu ediyor:” dedi. Filipinler’de yaşayan Marione Melanie, “Gemide hangi milletten geldiğiniz değil, görevinizi ne kadar iyi yaptığınız önemli. Çünkü, denizde olmak büyük sorumluluk gerektiriyor” diye konuştu.

MSC 110 limana uğruyor
Akdeniz’in en büyük kruvaziyer gemi şirketi olan MSC(Mediterranean Shipping Company) 15 modern gemisiyle yaklaşık 110 liman kentine uğruyor. Her gemisinde 6-7 Türk personelin çalışmasına dikkat eden şirketin Türkiye’de ki temsilcisi Arkas Turizm Genel Müdürü Fatih Sarıoğlu, “ Gemilerle seyahat edecek vatandaşlarımızın dil sorununun çözümüne yardımcı olmak için çabalıyoruz. Türkler çalışkanlıkları ve sorunları kısa sürede çözmeleri ile gemilerde çok beğeniliyor.” dedi. Sarıoğlu, “ Yüzen oteller ülkemizde çok iyi tanınmıyor ama yeni yapılan kruvaziyer limanların hizmete girmesiyle büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz. Gemiler büyük bir insan çeşitliliği barındırırken, güvenle seyahat etme olanağı sağlıyor. Turizmde farklılık arayan tatilcileri yüzen otellere bekliyoruz.”dedi.