Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Ayvalık tiyatro ile şenlendi

Festival kelimesi içerdiği tüm coşku ve heyecanla birlikte, bahar ayına çok yakışan etkinliklerin de birbiri ardına sıralandığını müjdeliyor şu günlerde.Alaçatı Ot Festivali ve Urla Enginar Festivali’nin ardından ‘tiyatro’ festivalleri gündemde.

Mustafa İri-Devlet Tiyatroları’nın Bursa’da gerçekleşen Balkan Ülkeleri buluşmasını takiben Ankara, Konya, Trabzon ve pek yakında Antalya ayağı ile Türkiye’deki sanat ve iç turizm hareketi de canlanacak. Belli bir sanat kolu üzerinden gerçekleşen bu tür etkinlikleri kendi içinde kültür gezisi ya da ara tatil olarak da adlandırabilirsiniz. Meslek olarak bu alanları tercih edenlerin tatil anlayışı biraz da festivaller üzerinden şekilleniyor. Kapalı bir zümre gibi festivalleri dolaşarak ayda en az bir kez hafta sonlarını kendine ‘kaçış’ ilan eden sanat ehli, özellikle tiyatro festivallerini pek seviyor.

Bu yıl sekizincisi gerçekleşen Ayvalık Tiyatro Festivali tam da bu türden bir tatil anlayışını temsil ediyor. Cunda Adası (Ali Bey Adası) ile harmandalı oynarcasına kol kola girmiş bu Ege coğrafyası, her yıl tutkuyla kendisine koşan tatilcileri kucaklamaya her dem hazır. Bu buluşmanın ilk anları da her yıl Mayıs ayının başlarına, artık yerleşik olarak süregelen tiyatro festivaline denk geliyor, sezonu onunla açıyor.

Ayvalık Sanat Derneği (ASD) ve Ayvalık Kültür Sanat Derneği (AYKÜSAD) işbirliği ile hayata geçen festivalin bu yılki teması: ‘Yaşadım diyebilmek için…’  5 Mayıs’taki kortej yürüyüşünü takiben kent meydanında yapılan açılış konuşması cesaret ve başkaldırı içeren sanat aşkıyla koruyucu, idealist ve tutkulu bir gençlik iksiri aşılayarak halkı coşturdu. Festival yönetmenleri Hasan Sadi Mastar ve Yaşar Akçay, Ayvalık’taki ünlü Sanat Fabrikası’nın da yaratıcıları. Oraya özgü taş yapıların tarihi dokusunu ahşap çatı ile bütünleştirerek buram buram sanat kokan bu mâbedde kutsal bir iş yapıyorlar. Yıl boyu gerçekleşecek olan tüm gösteri ve şenliklerin de vazgeçilmez buluşma yeri Sanat Fabrikası. Ayvalık Belediyesi’nin de katkısıyla hayat bulan bir İyonya kültür noktası.

Halkı önce sokaklara taşıran sonra da birbirinden keyifli tiyatro oyunlarıyla taşın loş serinliğinde onlara dolu dolu anlar yaşatan festival 7 Mayıs’ta sona erdi. Drama atölyeleri ve söyleşilerin mekânları ise; İstiklal İlkokulu, Çağdaş Yaşam Eğitim Evi, İsmet İnönü Kültür Merkezi ve Karagöz Sanat Evi. Bu mekânlar yıl boyunca benzer türdeki çalışmalara da destek olmayı sürdürüyor. Onlara ev sahipliği yapıyor.

Gözlemlediğim kadarıyla Ayvalık halkı sanata âşık. Hiçbir etkinliği kaçırmadıkları gibi kapıda kuyruk olma halini de keyifli bir münazara yerine çevirerek yüceltiyorlar. Dönüş günümüzde konuşmacı olan Rasim Öztekin ve onur ödülü için davet edilen Göksel Kortay büyük bir ilgi ve alkışla karşılandılar. Sevgi ile bağrını tüm misafirlere açan aydınlık yüzlü Ayvalık halkı festivallerini sıkıca sahiplenmiş görünüyor. Bunu yaparken de turizm merkezi olmanın kurumlu edası ile değil, sâfiyane bir insanlık esintisi ile sergiliyorlar.

Onlarca yapı ve onların tadilat bekleyen eskimiş yüzleri arasında yürürken insanın içini sıcaklık kaplıyor. Gözünü hırs bürümemiş doğal bir halkın arasında arınmış hissediyorsunuz.

Tiyatro Festivali’ni bir tatil çağrısı gibi gören misafirler de yok değildi bu sene. Henüz tam bir yaz hareketinin başladığını söylemek zorsa da, belli belirsiz bir kıpırdanışla kıştan silkinen hareketlilik te gözümüzden kaçmadı. Ayvalık ve Cunda’yı birleştiren köprünün yenilendiğini de gördük. Tepkilerden anladığımız kadarıyla biçimsel olarak yeterince sevilmemiş yeni köprünün mimarisi. Sağ ve sol yanlardaki yükseklik oradan geçerken izlenen nefis manzarayı kesiyor. İç deniz ve sakin koyun buluştuğu durgun yaz akşamları için parıltılı gece manzarası bilindiği gibi Ayvalık için vazgeçilmez. Bazen o köprüden geçerken hissedilecek tek bir unutulmaz an için ömür bile veren insanlar çıkabilir. Yönetimleri bu tür işler yaparken daha zarif ve düşünceli olmaya çağırıyor yerel halk.

Çevre illerden gelen üniversitelerin tiyatro grupları, amatör topluluklar ve İstanbul’un başarılı yapımları ile nefis bir program hazırlayan Ayvalık Tiyatro Festivali kentin ışıldayan yüzü. Sanatın aydınlattığı yüzlerce insanla, barış ve birlik dilekleriyle yaşatıldı ve konuklarını tekrar buluşmak üzere hüzünle uğurladı festival grubu. Kapitalist, savaşçı ve ölümcül bir dünya için ne büyük nimet! Her daim yaşaması ve yaşatılması dileğiyle. Emeği geçen herkese, Türkiye adına sonsuz teşekkürler…