Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Bağlıkaya: Sektörün çatı örgüte ihtiyacı var

Mazbatasını alıp TÜRSAB Başkanlığına resmen başlayan Firuz Bağlıkaya, turizm basınıyla bir araya gelerek soruları yanıtladı. Çatı örgütüne yönelik soruyu yanıtlayan Bağlıkaya şunları söyledi: “Önceki yönetim uzun yıllar boyunca otelci ve rehberlerle kavgalı oldu. Bugüne kadar bu yöntemle sorunların çözülemediğini gördük. Turizm sektöründe bir çatı örgüte ihtiyaç var.”

“Çatı derken bizim üzerimizde bir yapıdan bahsetmiyoruz. Sektördeki tüm aktörlerin temsilcilerinin bulunduğu bir kurula ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” diyen TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya şöyle konuştu: “Hepimizin amacı ülke turizmini geliştirmek. Herkes bir yere çekince bugünkü gibi parça parça oluyoruz. Türkiye’nin rekabete en hazır sektörü turizmdir. Bunu başarmak için de bir araya gelmeliyiz” diye ekledi.

“Şirketlerin TÜRSAB’la bağını keseceğiz”

Yapacakları ilk işlerden birinin önceki yönetim tarafından kurulan şirketlerle TÜRSAB’ın bağını kesmek olacağını söyleyen Firuz Bağlıkaya, “TÜRSAB’ın ticari risklerini yok edeceğiz. Bir an önce yapısal sıkıntıları çözmemiz lazım. Personelin parasını nasıl ödeyeceğiz, arabanın benzini nasıl alacağız diye düşünmememiz lazım” dedi.

Ardından yasal düzenlemelerle ilgili çalışacaklarını anlatan Firuz Bağlıkaya şöyle devam etti: “Yasadaki değişiklikler yapıldıktan sonra, yönetmelik ve iç tüzük düzenlenmedi. Yönetmelik ve iç tüzük ile ilgili çok ciddi değişiklikler yapacağız. Ardından yasayla ilgili çalışmaları hızlandıracağız. Yasa çok önemli. Bu yasa ile kaçaklarla mücadele edebilmek mümkün değil”.

“İbra edilmeyen bir başkana onursal başkanlık verilir mi?

Diğer başkan adaylarından Emin Çakmak’ın Genel Kurul’da dile getirdiği Başaran Ulusoy’a onursal başkanlık unvanı verilmesi önerisiyle ilgili gelen soruyu cevaplayan Firuz Bağlıkaya, konuya ilgili şunları söyledi: “Bizim yasamızda böyle bir makam tanımlanmamış. Genel Kurul’da Başaran Ulusoy yönetiminin ibra olmaması için dilekçe verenlerin sonra çıkıp onursal başkan yapalım demesi ne kadar inandırıcı olabilir ki? İbra edilmeyen bir başkana onursal başkanlık verilmesini istemek nasıl bir şeydir, bu ne yaman çelişki derler insana”.

Sektörde Başaran Ulusoy yönetiminin kavgalı olduğu tüm kesimlerle sulh yapacaklarını söyleyen Firuz Bağlıkaya, “Başaran Bey sektörde başka bir meslek örgütünün yasaya sahip olmasını kendine tehdit olarak görüyordu. Açık söyleyeyim bu yaklaşımlar nedeniyle sektör olarak biz bu maçı kaybettik. Elimizdekileri bile kaybettik. Son 10 senede elde ettiğimiz herhangi bir hak yok. Bu maçı kaybettik, toparlamak zorundayız” dedi.

Ana pazarlara odaklanacak

Çin’deki Türkiye yılı ve Çin’de ne tür tanıtım çalışmaları yapılacağı yönünde gelen soruyu ise şöyle cevapladı: “Bir Çin Rüzgarı esiyor fakat, Çin’in nüfusu yüksek diye Türkiye’ye 10 milyon turist gelecek diye bir yanılgıya düşmemek gerekir. Ülkelerin turizm hareketlerine baktığınızda genellikle kendilerine yatın destinasyonlara turist gönderirler. Mutlaka Çin önemli bir pazar fakat ana damarlarımz olana pazarlardaki konsantrasyonumuzu daha fazla artırmalıyız. Ana pazarlarımızın yurt dışına gönderdiği turistin henüz çok küçük bir kısmını alıyoruz. Hal böyleyken ve ana pazarlarda bir toparlanma eğilimi varken, oraları bırakıp Çin’in peşinden koşamayız. Önce pazarlarımıza sahip çıkacağız.

TÜRSAB’daki mevcut çalışanlarla ilgili soruyu de şu şekilde cevap verdi: “Elbette daha verimli ve uyum içinde çalışabilmek için zaman içinde kendi kadrolarımızı oluşturmak zorundayız. Özellikle yakın kadrolarımızı seçmemiz gerekir…”