Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Bağlıkaya: Yeni yasa ile belgeler değerlenecek

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), iç turizmi hareketlendirmek, yeni destinasyonlar açılmasını sağlamak amacıyla seyahat acenteleriyle gerçekleştirilen seri toplantılara Antalya’da devam edildi. Katılımcılara yeni yasayla ilgili bilgi veren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya “49 maddeden oluşması beklenen yasanın değişmesiyle birlikte seyahat acentesi belge fiyatları değerlenecek” dedi.

Halil Öncü (Antalya)- Daha önce Bursa ve İzmir’de düzenlenen iş geliştirme gezilerinin 3’üncü durağı Antalya buluşmasına, TÜRSAB Erciyes, Kapadokya ve Konya Bölge Temsil Kurullarına bağlı 150 seyahat acentesi temsilcisi katıldı. Antalya gezisine katılan seyahat acentesi temsilcileri, Antalya Adalya Elite Lara Oteli’nde TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı toplantıda bir araya geldi.

Etkinliğe katılanlara seyahat acentaları yeni yasası hakkında bilgeler veren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya şunları söyledi: “Sektörün dört gözle beklediği yeni yasa ile ilgili çalışmalarda sona gelindi.  49 maddeden oluşması beklenen yasanın değişmesiyle birlikte seyahat acentesi belge fiyatları değerlenecek. Belgesiz faaliyetle ilgili cezalar caydırıcı hale getirilecek. Hepimizi memnun edeceğini düşündüğümüz yeni yasamız çok kısa sürede çıkmış olacak. Yeni yasamız sektörümüze iyi gelecek. Bildiğiniz gibi, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Turizm Geliştirme Fonu’nun kurulması için çalışma yapılıyor. Bu fonda kamu özel sektör iş birliğiyle yeni bir tanıtım modeli oluşturulacak. Bu fonun, ortak akıl ve sinerjiyle turizmi daha üst seviyelere çıkartacağına inanıyoruz. TÜRSAB kurulacak bu fonun yasa ile tanımlanmış üyelerinden birisi olacak.”