Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

BAŞKANLARIMIZ

Haluk DURUKAL
(TUYED Kurucu Başkanı 1996-2000) 

Derneğimizin kurucu ve onursal başkanlığını yapan Haluk Durukal, İstanbul’da 1921 yılında doğdu.DURUKAL, gazeteciliğe 1939 yılında “İktisadi Yürüyüş” adlı dergide başladı.Sırasıyla Akşam, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde çalıştı.Miltur ve Milta seyahat acentaları kurucusu olan ve müdürlüğünü yapan DURUKAL Türkiye’de yazılı basında ilk defa turizm sayfası hazırlayan kişi oldu.DURUKAL, Cumhuriyet gazetesinde çalıştığı yıllarda ABD başkonsolosluğunun basın danışmanlığını da yaptı.TGC’nin yayın organı olan Bizim Gazete’nin kurluşundan itibaren turizm sayfasının hazırlanmasında katkıları oldu. Söz konusu sayfayı günümüzde derneğimizin kurucu üyelerinden Suat Töre “Haluk Abimin Sayfası” adıyla devam ettiriyor. Basın Şeref Kartı sahibi olan DURUKAL, 1996 yılında Burhan Felek Basın Hizmet ödülü almıştı. Haluk DURUKAL, 28 Şubat 2003 tarihinde aramızdan ayrıldı. Haluk Durukal abimizi bizlere yaptığı önderlik ve sektöre katkılardan dolayı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Prof. Dr.Nüzhet KAHRAMAN

(TUYED Başkanı 2001-2003)


1948 yılında Çorlu’da doğdu. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı. 1973-1992 döneminde Turizm Bakanlığı ve Turizm Bankası’nda proje değerlendirme uzmanı ve yöneticisi olarak görev yaptı.1974 yılında Fransa’da, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD) bursunu kazanarak otel işletmeciliği ve turizm projelerinin finansmanı alanında araştırmalarda bulundu. 1978 yılında Fransız hükümetinin davetlisi olarak önemli turizm Gelişim Proje Merkezlerindeki uygulamaları inceledi. 1984 ve 1985 yıllarında Londra’da “Horward and Howarth International” Uluslararası danışmalık kuruluşunda turizm projelerinde yapılabilirlik konusunda çalışmalar yaptı. 1980 yılında ekonomi doktoru, 1989 yılında Turizm İşletmeciliği Doçenti, 1995 yılında Turizm İşletmeciliği bilim dalında Profesörlük ünvanını aldı. 1980 yılından beri Hacettepe, Gazi, İstanbul, Kadir Has ve Haliç Üniversitesitelerinde Lisans ve Yüksek Lisans proğramlarında dersler verdi.
Halen İstanbul Ticaret Üniversitesi Turizm ve Otel Yöneticiliği Bölümü Başkanlığını sürdüren Prof. Dr. Nüzhet KAHRAMAN’ın çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış makaleleri, yurt içi ve yurt dışı konferanslarda sunulmuş bilimsel bildirilerinin yanı sıra yayımlanmış dört kitabı bulunmaktadır. Prof. Dr Kahraman, Fransızca ve İngilizce biliyor.

Kerem KÖFTEOĞLU
(TUYED Başkanı 2003-2019)

1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Vatani görevini bitirdikten sonra dil eğitimi için Londra’ya gitti. Türkiye’ye döndüğünde ekonomi gazetesi Dünya’da Reklam bölümünde işe başladı. Bir yıl sonra Dünya’nın Haber Merkezi adına, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip edip, gazeteye haber geçti. Dünya Gazetesi’ndeki bu görevi 1996 yılına kadar devam etti.Daha sonra Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi’nde çalışmaya başladı. Köfteoğlu uzun yıllar Ekonomist Dergisi’nde Turizm ve Bilişim Editörü olarak çalışıp sayısız turizm haber ve anlaşmasına imza attı. Ekonomist Dergisi’nde yaptığı haberlerden dolayı TUYED’in “Yılın Gazetecisi” ve Marriot’un “Global Circle” ödüllerini aldı.
2005-2006 yılları arasında da Sabah Gazetesi’ne bağlı Para Dergisi’nde Turizm Editörlüğü yaptı.Köfteoğlu 2003-2017 yılları arasında Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği’nin (TUYED) Başkanlığı yürüttü. TUYED Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Köfteoğlu, Posta Gazetesi, China Today Türkiye ile Para dergisinde serbest editör olarak çalışıyor. İngilizce ve Arapça bilen Köfteoğlu, evli ve bir çocuk babası.

Hasan ARSLAN

(TUYED Başkanı 2017-2019-)

Bir cevap yazın