Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Bursa’dan dünyaca ünlü palyaço geçti

Trio Theatre, büyük bir sürpriz yaparak sessiz sedasız Türkiye’ye geldi. Kukla gösterilerinde başarılı işlerle tanınan Bulgaristan yine gönülleri fethetti. My World ‘Benim Dünyam’ adındaki minimalist proje hem çocuklar hem de büyükler için müthiş ve eğlenceli bir seyirlik.

Yazar Simona Nanova ve yönetmen Hristina Arsenova; ‘Hikâye, bir palyaçonun renkli dünyasında dönüyor ve herhangi bir çaba sarfetmeden harika şeyler yaratabiliyoruz. Sevgimizi sunduğumuz bu oyunda beklenmedik anda mutluluğu yakalıyor, hayal gücümüzü uyandırıyor ve izleyenlere gerçekten ihtiyaçları olan şeyi hissettirmeye yardımcı oluyoruz.’ diye açıklıyorlar bu etkili şovu. Elindeki iplerle olağanüstü manevralar tasarlayan komik palyaçonun yönettiği minik kuklalar birer tasarım harikası. Hayret verici bir ustalıkla kendi küçük bahçesini izleyiciye açan My World’ Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’nin konuğuydu. Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı tarafından Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Olunları Festivali, 20 – 25 Kasım 2017 tarihleri arasında bu yıl 17. kez gerçekleştirildi. Festival kapsamında geleneksel karagöz oyunlarının yanı sıra, dünyanın çeşitli ülkelerinden farklı tekniklerin sunulacağı kukla ve gölge oyunları gösterileri izlenime sunuldu. Festival programı; atölyeler ve ünlü karagöz üstatları Metin Özlen ve Ünver Oral’ın verdiği seminerlerle de zenginleştirildi.
Onur Ödülü
Bugüne değin; Tacettin Diker, Orhan Kurt, Metin Özlen, Ünver Oral gibi birçok karagöz üstatlarına verilen onur ödülü; bu yıl üçüncü kuşak Karagöz sanatçısı olan Arif Duygu Tansı’ya takdim edildi. Festivalde oyunlar; Tayyare Kültür Merkezi, Merinos Tarihi Göç Müzesi Sahnesi, Akpınar Kültür Merkezi, İncirli Kültür Merkezi, Karagöz Müzesi, Korupark AVM, Uğur Mumcu Sahnesi, BKSTV Atölye Salonu, Adile Naşit Kültür Merkezi ve bu sahnelerin bulunduğu merkez ilçeler dışındaki 14 ilçede seyirci ile buluştu..
Rakamlarla 17.Festival
6 gün süren festivalde 28 Ekip konuk edildi ve 24 sahnede 60 performans sahnelendi. Festivalde; Türkiye’den katılacak 18 ekibin dışında Bulgaristan, İspanya, İran, KKTC ve Rusya’dan gelen gruplar sahne aldı. Festivalde yer alan topluluklar; “Sanat Kurulu” tarafından yapılan değerlendirme sonucunda belirlendi. Tüm oyunlar, atölye çalışmaları ve seminerler ücretsiz olarak izlenime sunuldu.