Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Çanakkale, adını Troya tatlısıyla duyuracak

Çanakkale’nin yemek kültürüne kalıcı yeni bir değer sağlamak amacıyla, OPET sponsorluğu ve organizasyonunda, master şef Özlem Mekik sunumuyla “Troya Tatlısı” tanıtım ve Eğitimi diğer kurumlar, ÇATOD otelleri ve 29 şefinin katılımı ile gerçekleştirildi. Master Şef Özlem Mekik önderliğinde tüm şeflere uygulamalı olarak Troya Tatlısının yapılışı gösterildi. Eğitim ve sunum sonrasında tüm şeflere yazılı Troya Tatlısı reçetesi ve katılım sertifikaları sunuldu.

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, Başkan Yardımcısı Yaşar Ersoy ve Yönetim Kurulu Üyesi Mert İnce ve üye Koray Özcan’nın katıldığı sunumda TROYA TATLISI’nın Çanakkale yeme-içme kültüründe kalıcı bir değer olarak yer alması için genel temenniler ifade edildi.

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer; ‘2018 Troya yılı ilimiz turizminin vizyonunu güçlendiren dünyada örnek uluslararası çok güçlü bir turizm hamlesi olmuştur. Bu kapsamda çok sayıda önemli kazanımlar elde edilmiştir. 140 üzerinde ülkede uluslararası tanıtım, çok sayıda uluslararası yurtdışı panel ve toplantı, bölge genelinde başta Troya Müzesi olmak üzere çok sayıda alt ve üst yapı yatırımı, uluslararası etkinliler ile Çanakkale ve Troya tüm dünyada 2018 yılında adından söz ettirmiştir. Son dönemde gastronomi turizmi destinasyonların önemli stratejik araçlarından biri haline gelmiştir. Çanakkale yemek kültürünü güçlendireceğini umut ettiğimiz Troya Tatlısı, 2018 yılı ile birlikte ilimizin gastronomik değerlerinden biri olacaktır. Bizlerde bu sürece katkı vermek için, ÇATOD otelleri olarak Troya Tatlısını otellerimizin menülerinde en kısa süre sunmaya başlayacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz’ dedi. ( Halil ÖNCÜ )