Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Çanakkale Boğazı’ndan 846 bin yolcu geçti

Çanakkale Boğazı ve adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ Deniz Ulaşım A. Ş. tarafından 9 günlük kurban tatili boyunca feribot kullanan araç ve yolcu sayıları açıklandı. GESTAŞ Deniz Ulaşım A Ş den yapılan açıklamada 10 günde toplam 185 bin 610 araç ve 846 bin 242 yolcunun feribotları kullandığı belirtildi.

Bu yıl 9 gün olarak açıklanan Kurban Bayramı tatili döviz kurunun da artmasıyla yurtiçi turizmi tetikledi. Ege ve Akdeniz’de yer alan oteller yüzde 100 doluluk oranlarına ulaşırken, bu bölgelere geçiş için kullanılan yollarda ve ulaşım araçlarındaki yoğunluk dikkatlerden kaçmadı. Tatilciler 17 Ağustos Cuma gününden itibaren dönüş yolculuğuna geçerken, bu yoğunluk ve uzun araç kuyruklan bayram tatilinin son günü olan 26 Ağustos Pazar gününe kadar devam etti.  GESTAŞ Deniz Ulaşım A. Ş’ye ait feribotları kullanan toplam 185 bin 610 aracın 59 bin 599’u Lapseki Gelibolu, 46 bin 880’i Çanakkale-Kilitbahir, 40 bin 573’ü Çanakkale-Eceabat hattından geçiş gerçekleştirdi. Güney Marmara hattını kullanan araç sayısı ise 3 bin 362 olarak gerçekleşti

Tatilciler akın etti
Çanakkale’nin dünyaca Unlü tatil noktalarından Bozcaada ve Gökçeada’ya da Kurban Bayramı tatili boyunca tatilci akını yaşandı. GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş’nin paylaştığı resmi rakamlar doğrultusunda bakıldığında Geylkli-Bozcaada hattını 19 bin 687, Kabatepe-Gökçeada hattını 15 bin 549 aracın kullandığı görüldü. 86 bin 385 kişi Bozcaada ya, 59 bin 139 kişi ise Gökçeada’ya yay olarak geçiş yaptı. Bozcaada’ya araçlı geçişlerin 1 yılda yüzde 37 oranında arttığı gözlemlenirken Gökçeada’ daki ziyaretçi sayısı geçen yıla oranla yüzde 16 oranında arttı. GESTAŞ Deniz Ulaşım A. Ş. toplam olarak hizmet verdiği 7 hatta 20 gemi ile sefer düzenlerken Kurban Bayramı tatili boyunca 4 bin 78 sefer gerçekleştirdi. Günde 408 sefer yapan şirket, doldur-boşalt olarak tabir edilen saatsiz seferlerle saatte ortalama 17 sefer gerçekleştirdi. Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde Haziran ayı başında hizmete açılan gümrük kapısından Yunanistan’ın Midilli adasına yapılan seferlede ise bayram tatili boyunca gözle görülür bir artış yaşanırken 1092 yolcunun bu hattı kullandığı açıklanan verile arasında yer aldı.