Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Çatalca doğaseverleri bekliyor

İstanbul’un hemen yanı başında denizi,doğası,ormanları ve tarihi-arkeolojik eserleriyle tam bir turizm kenti Çatalca, sahip olduğu değerleri göstermek için doğaseverleri bekliyor. Kaymakamı, yerel yöneticileri ve altı yıl önce kurulan Çatalca Kültür ve Turizm Derneği ilçeyi tanıtmak için çaba harcıyor.

Çatalca Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Rasim Yücel bölgelerinin deniz, kültür, mağara, av turizminin yanı sıra, doğa yürüyüşleriyle yamaç paraşütü gibi geniş imkanlara sahip olduğunu söylüyor. Yücel, Çatalca’nın sahip olduğu belli başlı turistik değerleri şöyle sıralıyor: “Dünyanın en uzun Roma eseri su yolu. Burada 40 adet su kemeri bulunuyor ve su galerilerinin uzunluğu da 450 km’ye ulaşıyor.Avrupa’nın en uzun savunma duvarı olan Anastasios Surları. Trak ve Friglerin Anadolu’ya geçiş yolu üzeri kalan ilk yerleşim yerleri. Üç ayrı bağımsız bölümden oluşan İnceğiz Manastır Mağaraları. Maltepe Nekrapol Alanı,  Roma Taş Mezarları-Su Sarnıçları. 3200 yıllık Dağyenice Kült Alanı, mabet, Türkiye’nin en uzun mağaralarından İkigöz, Şeyh Sinan Külliyesi, Osmanlı Hamamı, Saray Çeşmesi. Çakmak Hattı Tünelleri ve 2.Dünya Savaşı Askeri Koruganları. Balkan Harbinden Alaiye Şehitliği. Osmanlı Tabyası, Bahşayiş. Çilingoz Tabiat Parkı. Mimari özelliği olan tarihi binalar ve piknik alanları.”

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüyle görüşerek turizm profesyonellerinin katılımıyla bir turizm çalıştayı gerçekleştirdiklerini belirten Yücel, çalıştaydan çıkan sonuçları şöyle özetliyor: “İnfo tur gezileri düzenleyerek yol haritamızı belirledik. İlçemizde Bakanlık izniyle Kazı Çalışmaları yapan arkeologlarla birlikte çalışmalar yürüttük. Çatalca’nın bir Turizm Haritasını çıkartarak dağıtımını yaptık.Ormanlarımızın içerisinde tarihe adeta kafa tutarcasına 1600 yıldır ayakta durmaya çalışan Su Kemerleri ve Anastasios Surlarına guruplar halinde Doğa Yürüyüşleri gerçekleştirdik.”

Başta İstanbul Anadolu yakasından olmak üzere, Tekirdağ, Çorlu,Lüleburgaz,Çerkezköy’den doğa yürüyüşçülerinin ilçeye geldiğini belirten Yücel sözlerini şöyle noktalıyor: “Yerel ürünlerimizi öne çıkararak tanıtıp satmaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Çatalca’yı mesire yeri imajını ötesine geçirip, günübirlik ve hafta sonu tatilleri tercih edilen bir destinasyon haline getirmek istiyoruz. Bizim için İstanbul, İstanbullular için de Çatalca bir şanstır Doğası, denizi, arkeolojik ve tarihi değerlerinin yanı sıra, Çatalca, güler yüzlü misafirperver insanlarıyla tam bir turizm kentidir.”