tv8
Renk Seçin : Siyah Turuncu Mavi Kırmızı Mor Yesil
lise 1234
Çin pazarı

Çin pazarı

Dünya ekonomisini her alanda sallayan Çin Halk Cumhuriyeti, turizmde de önemli bir merkez oluyor.

cin-pazariKerem Köfteoğlu Dünya Turizm Örgütü’nün tahminlerine göre 2020’de yılda 100 milyon Çinli turist dünyanın çeşitli bölgelerine seyahat edecek. Bunun gerçekleşmesi halinde Çin, Almanya, Japonya ve ABD’den sonra dünyada en fazla turist gönderen 4. ülke olacak.

Çin ile ikili ilişkilerin mümkün olduğunca geliştirilmesi, ülkeden Türkiye’ye yönelik turist akışını olumlu yönde etkiler. Halen Türkiye’ye Çinli turistlerin yüzde 60’ı iş amaçlı geliyor.
Son zamanlarda golf Çin’de moda haline geldi. Golf kulüpleri derneğine bağlı 300 kulüp bulunuyor.  Çinli turistlerin Türkiye’ye bu alanlarda çekilmesi için çalışmalar yapılabilir.

Dünyada en çok turist çekenler arasında ilk 3’te yer alan Çin’in aynı zamanda yurtdışı çıkışları ve turizm harcamaları da ciddi şekilde büyüyor. Ülkeden 2010’da yapılan yurtdışı tatil amaçlı çıkışlar 47,7 milyondan 54 milyonu yakalarken, toplamda 48 milyar dolarlık bir harcama kapasitesi yaratıldı. Çin’den çıkışların 2011 yılında yüzde 3 dolayında büyümesi ve ilave olarak 7 milyar dolar daha harcama yapılması bekleniyor.

Yurtdışına giden Çinliler’in büyük bir kısmı tatil amacıyla çıkış yapıyor. Çin Hükümeti, turist çekmek isteyen ülkelerle “Official Tourist Destination” (OTD) diye bilinen bir anlaşma imzalıyor. Bu anlaşmayı imzalayan ülkelere turist çıkışına daha çok kolaylık tanınıyor. Çinliler ancak “Resmi Turist Destinasyonu” (OTD) olarak belirlenen ülkelere gidebiliyor. Bu ülkelerin dışındaki yabancı tur operatörlerinin pazarda tanıtım ve pazarlama faaliyeti yapamıyor.

Çin hükümeti 2002’de Türkiye’yi de ODT olarak belirledi. Bu ve Varyag gemisine geçiş izninin verilmesi Türkiye’ye milyonlarca Çinli turist geleceğine ilişkin beklenti oluşturdu. Oysa, beklentilerin tersine 2005’te Türkiye’ye giriş yapan Çinli turist sayısı 44 bin 79 olarak gerçekleşti. Halen de Türkiye’ye gelen Çinli turistlerin toplamdaki payı yüzde 2 seviyesinde bulunuyor.

Çinlilerin Türkiye’yi pek tanımadığı ileri sürülüyor. 25-40 yaş arası eğitimli kesim (üniversite mezunları) ve devlet memurları ülkemizin hedef kitlesini oluşturuyor. Deniz-kum-güneş üçlemesi Çinlileri fazla etkilemiyor. Onlar daha çok golf, kültür, sağlık ve dağ turizmini tercih ediyor. Seyahat anlayışlarında eğlence ve gece hayatı da önemli bir yer tutuyor. Çinliler en çok İstanbul ve Ege Bölgesini tercih ediyor. Çinli turistlerin Türkiye programlarının dörtte üçünü İstanbul, kalanını ise Anadolu turları kapsıyor.
SON 5 YILDA TÜRKİYE’YE KAÇ ÇİNLİ TURİST GELDİ?

 

2006

2007

2008

2009

2010

 56.323

 68.252

 61.882

 69.336

77.142


Bu konuya toplam 0 yorum yapılmış.