Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Çince bilen turist rehberi aranıyor

Her yıl 130 milyondan fazla Çinli turist yurt dışına seyahat ediyor. Bunların sadece 250 bini Türkiye’ye geliyor. 2018 yılının Çin’de ‘Türkiye Turizm Yılı’ olarak ilan edilmesiyle rakamın büyüyeceği ve ortaya Çince bilen rehber ihtiyacını çıkaracağı belirtiliyor.

Ortaya çıkacak ihtiyacı gidermek için kolları sıvayan Türk- Çin Kültür Derneği  yönetimi TUREB (Turist Rehberleri Birliği) ile bir anlaşma yaparak rehberlere özel Çince eğitimleri vermeye başladı. Rehberler için düzenlenen Çince eğitimler hakkında bilgi veren Türk – Çin Kültür Derneği Eğitim Direktörü Ebru Demircigil, “Turist rehberleri için özel olarak hazırladığımız eğitim programımızda Türkiye’nin Çinliler tarafından en çok merak edilen yerlerini, rehberlerimize Çince olarak hazırladığımız özel kaynaklarla öğretiyoruz. Çinli öğretmenlerimiz, hem turistik yerlerin Çincelerini öğretiyorlar hem de Çinlilerin genel yaşam alışkanlıkları ve kültürleri hakkında bilgiler veriyorlar. Bu sayede ülkemize gelen Çinli turistlerin mutlu bir şekilde ülkelerine geri dönmelerini sağlamış olmayı amaçlıyoruz” dedi.

Eğitimler Anadolu’ya yayılacak

Türk Çin Kültür Derneği ile TUREB arasındaki anlaşma gereği eğitimlerin İstanbul’da başladığını hatırlatan Demircigil, “Bu eğitimleri Ankara, Antalya ve Nevşehir’de de devam ettirmeyi planlıyoruz. Şimdiden çok sayıda turist rehberi, Çince eğitimlere katılmak için başvuruda bulundu” diye ekliyor.

Çince eğitimlerimize katılmak isteyen turist rehberlerinin vakit kaybetmeden derneğe başvurmalarında fayda gördüğünü belirten Demircigil, yeni açılmasına rağmen İstanbul’daki ilk Çince grupların kontenjanlarının dolduğunu ifade ederken yeni grupların açılacağının da müjdesini verdi. Çinlilerin hediyeleşme kültürlerinin çok gelişmiş olduğunun altını çizen Demircigil, Çince bilen rehberlerin ve satış mağazalarındaki satış temsilcilerinin Çinli turistlerle çok daha yakın iletişim kurabileceğini ve bu sayede hediyelik ürün satışlarının da bir hayli artacağını belirtti.

Türkiye tanıtımları artıyor

Öte yandan Çin turizmi konusunda uzun yıllardır faaliyet gösteren Ligarba Turizm ve Seyahat Acentası Genel Müdürü İrfan Karslı, Çinli turist sayısının artmakta olduğuna dikkat çektikten sonra gerçekleştirilecek tanıtımlarla bu sayının daha da artacağını ve çok daha fazla Çinli turistin Türkiye’yi tercih edebileceğini belirtti.  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2018 yılında Çin’de düzenleyeceği tanıtım etkinliklerinin önemli olduğuna dikkat çeken Karslı, “Yapılacak tanıtımlar Çinlilerin turizm beklentilerini de göz önünde bulundurularak yapılmalı. Biz de Ligarba Turizm olarak Çin’de bulunan tüm Çinli ve Türk personelimize özel olarak eğitim verip onları şimdiden hazırlıyoruz” diyor.