Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Çinli BTL, işletecek otel arıyor

Bünyesinde WEI Retreat, Hôtels & Préférence ve Dormitory otel markalarını barındıran Şanghay merkezli Çinli BTL Hospitality, Türkiye’de isim hakkını verip işleteceği oteller arıyor. BTL Hospitality’nin Türk yöneticisi Semih Erken, “Bize gelecek ilk beş işletmeye çok uygun şartlar sunacağım” diyor.

Yıllardır konaklama sektöründe Türkiye ve dünyanın başka yerlerinde çeşitli otel zincirlerinde yöneticilik yapan Semih Erken, halen yöneticisi olduğu BTL Hospitality’nin işletme sahiplerine sunacağı imkanları Para Dergisi’nden Kerem Köfteoğlu’na anlattı..

Çin’e 2009’da gelip, Wyndham grubuna bağlı bir otelde Odalar Bölüm Müdürü olarak göreve başladığını belirten Erken, günümüzde çalıştığı grup hakkında şu bilgileri veriyor: “ “Ana şirketimizin adı 2012’de kurulan BTL Hospitality’dir. Bu şirket Fransız Hôtels & Préférence’in Asya Pasifik bölgesi franchise hakkını aldı. Şanghay merkezli BTL Hospitality bünyesindeki Hôtels & Préférence, WEI Retreat ve Dormitory otel markalarının Asya Pasifik Bölge Direktörüyüm. Fransız Hôtels & Préférence’in dünyada 160’ın üzerinde lüks oteli var. Lüks kesime hitap eden diğer markamız WEI Retreat ise Çin’in en değerli lüks markası olarak biliniyor. WEI Retreat’in New York Manhattan, Fiji Adaları, Palau ve Tiflis’te yeni otel projeleri bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda hem Çin’in büyük şehirleri hem de dünyanın önde gelen merkezlerinde yeni oteller açacağız.

Şirketin kurucusu Philip WEI’nin, dünya genelinde 3 bin otel açmayı hedeflediğini belirten Erken sözlerini şöyle noktalıyor: “Biz de bu hedefi gerçekleştirmek için çabalıyoruz. İşin başındayken 11 markamızı tanıtıp geliştirme konusunda acele etmiyoruz. Ancak önümüzdeki 5 yıllık planda büyük atılımlar hedefliyoruz.  WEI markasını dünyanın sayılı şehirlerine yaymak istiyoruz. Bu marka dünyanın neresinde olursa olsun hizmet verdiği bölgede ilk üçe oynayacak. Türkiye’den teklifler alıyoruz.  Şimdilik Türkiye’de  otel satın alarak değil, tüm markamarımızı, adımızı işletmeciye verip büyümek istiyoruz.

İşletmeciye geniş imkanlar sunuyor

Semih Erken, bünyelerindeki markalardan birinin adını alarak otelini hizmete açmak isteyen Türk işletmeciye sunacakları imkanları şöyle açıklıyor: “Öncelikle BTL Hospitality olarak, ilk beş işletmeciye son derece uygun şartlar sunacağız.  Türkiye’de yaygınlaşan büyük otel gruplarının isim hakkı fiyat politikaları sabittir, bu rakamda bir oynama yapamıyorlar. Türkiye pazarına yeni gireceğimizden fiyatlarımızı esnetebilecek durumdayız. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isteyenler bize  Turkey@btlhospitality.com   adresinden ulaşabilirler. Şirketimizin sahibi de ben de otelcilik işini, otelcilerin beklentilerini biliyoruz. Bunun için otelcilerin taleplerini anlayıp uygun çözümler sunuyoruz. Otel teknolojileri konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden Sabre ile SynXis adlı rezervasyon sistemimizi geliştirdik. Bu sistem, dünyanın önde gelen online rezervasyon imkanı sunan web siteleriyle entegre olup, 500 bini aşkın seyahat acentası tarafından da kullanılıyor. Uluslararası çağrı merkezimizden Türk işletmecileri ilk 3 yıl ücretsiz yararlandıracağım. Hôtels & Préférence’nin 300 bin adet basılan rehberinde tesislerini iki sayfada dört fotoğrafla tanıtma imkanı sunup, yıllık 3 milyonu aşkın e-posta kampanyalarımızdan onları yararlandıracağım. Hôtels & Préférence markasına ait, aylık ziyaretçi sayısı 45 bini aşan, 3 farklı web sitemizde yer alabilirler. Bünyemizde bulunan WEI Academy’de, kişiye özel lüks eğitim hizmeti vererek yeteneklerini geliştirmelerine katkı yapacağız.”