Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Çinli turist sayısı 600 milyonu aşacak

Yurtdışına tatile giden Çinli turist sayısı 2016 yılının ilk yarısında 59 milyonu aşarken, Çin Ulusal Turizm İdaresi (CNTA) yöneticileri, önümüzdeki beş yıl içinde Çinli tatilci sayısının 600 milyonu aşmasını beklediklerini açıkladı.

Çin’in yurtdışı turist sayısında son on yılda yaşanan istikrarlı artış gevşetilen vize politikalarına ve kullanılabilir gelirdeki artışa bağlanıyor.
Çin Ulusal Turizm İdaresi’nin rakamlarına göre, Çin, yurtdışı tur hacminde ve yerli turistlerin yurtdışında yaptığı harcama miktarında dünya lideri. Son on yılda Çin’de yurtdışına yönelik turizm yıllık ortalama yüzde 19 arttı. Çinli turistlerin satın aldığı tur sayısı 2001’de 12 milyon iken 2014’te 107 milyonun üzerine çıktı. Ülke, halen dışa yönelik turizmde dünyanın en büyük pazarı. 2012’den beri dünyanın uluslararası turizme en çok para harcayan ülkesi olan Çin’in, Dünya Turizm Örgütü’nün rakamlarına göre, küresel turizm gelirine ortalama yıllık katkısı yüzde 13’ün üzerinde seyrediyor.
Bu arada, Çin’in patlama yapan yurtiçi turizm pazarı da 2015’te 4.1 milyar seyahatle 4 trilyon RMB’nin (yaklaşık 600 milyar ABD Doları) üzerinde bir turizm geliri yarattı. ABD’yi ziyaret eden üç milyondan fazla Çinli turistin bu ülkede istihdama önemli katkıda bulunduğu da belirtiliyor. China Daily gazetesinde yer alan habere göre, bu yılın ilk üç çeyreğinde ABD’yi ziyaret eden Çinli turistlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,7 arttı. Çinli turistler ABD’de yaklaşık 45 bin doğrudan, 230 bin dolaylı istihdam yarattı.

ABD’yi geçen yıl ziyaret eden 2,59 milyon Çinli turistin bu ülkede 30 milyar dolardan fazla harcama yaptığı tahmin ediliyor. İki ülke arasındaki karşılıklı turist akımının ise bu yıl 5 milyonu geçmesi bekleniyor. Geçen yıl ABD’de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Başkan Barack Obama, 2016 senesini Çin-ABD Turizm Yılı olarak ilan etmişti.