Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Çinliler bir haftada 10 milyar dolar harcayacak

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de 7 gün sürecek Bahar Bayramı bugün (16 Şubat) başlıyor. Bayramı ailesiyle birlikte geçirmek isteyen Çinliler, evlerine ulaşmak için birkaç araç değiştirmek zorunda kalarak bir haftada toplam 2.9 milyar seyahat gerçekleştirecek. Bayramda yurtdışına çıkacak 6.5 milyon Çinli turistin ise toplamda 10 milyar dolarlık harcama yapması bekleniyor.

Bir milyar 430 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de Bahar Bayramı nedeniyle büyük telaş yaşanıyor. Köy ve kasabalardan şehir merkezlerine çalışmaya gelen yüz milyonlarca kişi, ailelerini ziyaret amacıyla memleketlerine gidiyor. Yeni yıla tüm aile üyeleriyle girmenin en önemli geleneklerden biri olduğu ülkede halkın toplu şekilde memleketlerine gitmesi, modem dünyadaki en büyük insan hareketi olarak ifade ediliyor. Bugün (16 Şubat) başlayan ve 7 gün sürecek resmi Bahar Bayramı tatili boyunca 2 milyar 980 milyon seyahatin yapılması bekleniyor. Her yıl Bahar Bayramı döneminde yurt içi seyahat sayısı, bir önceki seneye göre ortalama 200 milyon artıyor.

Kişi başı harcamaları 1.500 dolar

Çin Turizm Akademisi ve Ctrip’in yaptığı araştırmaya göre, Bahar Bayramı’nda 6.5 milyon Çinli yurtdışına çıkarak kişi başı ortalama 9.500 yuan (yaklaşık bin 500 dolar) harcayacak. Araştırmaya göre Çinli turistlerin bir hafta boyunca yurtdışında yapacağı harcamalar bir önceki yıldan yüzde 5’lik artışla 10 milyar dolara ulaşacak.

Araştırmalar bu aralar Antartika’nın Çinliler için gözde tatil merkezi haline geldiğine işaret ediyor. Burayı ve bazı komşu Asya ülkelerini tercih edecek Çinli turistlerin harcamalarının 25 bin doları aşacağı tahmin ediliyor. Çinli turistlerin yurtdışı tatilerinde en çok tercih ettiği diğer destinasyonlar ise şöyle belirleniyor: Tayland, Singapur ve ABD. Geçen yıl tercihlerde ilk beşte yer alan Güney Kore’nin ise bu yıl listede gerilediği görüldü.