Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Dominik’e gezmeye gitti, ‘tik’ ormanı kiraladı

Türkiye girişimcisinin azminin az bilinen coğrafyalara uzandığına ilişkin en güzel öykülerden birini Kayserili yatırımcı Nazım İmamoğlu’nun iş serüveni oluşturuyor. Ülkemizden binlerce kilometre uzaklıktaki Orta Amerika ülkelerinden Dominik Cumhuriyeti’ne gezme amaçlı giden  girişimci Nazım İmamoğlu, orada orman kiralayarak Türk kamuoyunun az bildiği bir iş alanına el attı. Perakendedeki ilk mağaza yatırımını İkitelli Masko Mobilya Merkezi’nde açan İmamoğlu, TeakConcept markası ile tik bahçe mobilyası alanında otellere de hizmet verecek.

Dominik Cumhuriyeti’nde kurduğu Dulpess SRL şirketi ile devletten önemli büyüklükte bir orman kiralayan Nazım İmamoğlu, uluslararası alanda ‘teak’, Türkiye’de ise ‘tik’ olarak bilinen ağaç ve mobilya sanayiinde otorite isimlerden biri oldu. Uzun bir uğraşın sonucu Dominik Cumhuriyeti’nden 22 milyon metrekare büyüklüğünde tik ormanı kiralayan Nazım İmamoğlu, Türkiye’ye taşıdığı ağaç ürününü İstanbul’daki fabrikasında işleyerek bahçe mobilyası ve yer kaplama ürününe dönüştürüyor. Yakın gelecekte Türkiye’de pahalı imajı ile bilinen ‘tik’ sahasında uygun fiyat avantajı ile önemli bir yer edinmeyi planlıyor.

4 Yıllık öykü

Tik ormanı öyküsü bir seyahatte ortaya çıkmış. Ailesi ile birlikte tatil amaçlı gittiği Latin Amerika gezisi sırasında ortaya çıkan iş fikri ile uzun süre Dominik’te kalıyor İmamoğlu.

4 yıllık bir görüşme trafiğinin ardından 2014 yılı sonundan itibaren startı verilen projede, Dominik Devleti’nden toplam 22 milyon metrekare büyüklüğünde orman kiralıyor.

Ürünler, hem hammadde olarak satıldığı gibi yanı sıra Gebze’de faaliyete geçirilen kereste fabrikasında fırınlanıp, işlenerek bahçe mobilyası olarak piyasaya sunuluyor. Nazım İmamoğlu, “Ürünlerimiz, dünyadaki en kaliteli teak ürünlerinden. Fiyatımız ise mevcut ürünlerden çok daha ucuz. Cari açığa da önemli katkı sağlayacağız” diye konuşuyor.

Orman Dominik Orman ve Çevre Bakanlığı’ndan 15 yıllığına kiralanmış. 4 yıla yakın süren görüşmelerin ve müzakerelerin ardından yapılan anlaşma gereği sözkonusu orman, hükümet yetkililerinin gözetiminde işleniyor. Günlük 50 tonluk üretim kapasitesi var.

Uygun görülen ağaçların kesimi yapılırken, yerine yeni fidanların dikimi sağlanıyor. Orman işleme alanında dönem dönem sayısı 150’yi bulan Dominikli ve Haitili çalışanı ile hizmet üretiliyor.

İlk ihracatçı oldu

Nazım İmamoğlu, hükümetin gözetiminde kesim ve dikim yaptıklarını belirterek, “Türkiye’ye tik ağacı getiriyoruz. Hem fabrikamızda işleyip, hem hammadde olarak satıyoruz. Dominik Cumhuriyeti’nin bu alandaki ilk ihracatçısıyız” diyor.

TİK ağacı, lüks tekne güvertelerinden, parkeye, bahçe mobilyasından, duş altlığına kadar çok geniş bir alanda kullanılıyor. Suya ve iklim şartlarına en dayanıklı ağaç ürünlerinden biri olarak biliniyor. Türkiye’de mevcut TİK ağacı fiyatlarından çok daha düşük oranda tarife uyguladıklarını belirten İmamoğlu, “Çünkü hammaddeyi biz üretiyoruz. Aracı yok, yüksek tonajda getiriyoruz. Devlet kontrolünde üretim yapıyoruz diyor.

Dominik’in ilk ormancılık işletme iznini alan İmamoğlu’na tahsis edilmiş 22 milyon metrekarelik bir alan bulunuyor.

İhtisas mağazası açtı

Dominik Cumhuriyeti’nde ‘tik’ ormanı kiralayan Kayserili girişimci Nazım İmamoğlu, son olarak perakendeye de adım attı. Gebze’deki fabrikasında tik ağacı ile bahçe mobilyasından, dış ve iç mekan yer zemin malzemesine kadar geniş sahada üretim gerçekleştiren İmamoğlu, ‘TeakConcept’ adını verdiği yeni yatırımının ilk halkasını İstanbul İkitelli’deki mobilya merkezi Masko’da açtı.

Yatırımcı Nazım İmamoğlu, “Dominik’ten aracısız, ilk elden teak ağacını Türkiye’ye getiriyoruz. Kendi fabrikamızda işliyoruz. Masko’da ilk kez ihtisas alanı tik bahçe mobilyası olan mağazamızı açtık. Bu alanda en büyük show room’a sahibiz. Konutlara, restoranlara, yatlara ve otellere hizmet üreteceğiz” diye konuştu.

Bayilik verecek

Perakendedeki ilk mağaza yatırımını İkitelli Masko Mobilya Merkezi’nde açan İmamoğlu, TeakConcept markası ile tik bahçe mobilyası alanında yeni bayilikler de verecek. Türkiye’nin değişik merkezlerinde bu alanda büyümek istediklerini belirten İmamoğlu, “Kurduğumuz sistem ile amacımız, tik mobilyada pahalı algısını değiştirmek” dedi.

Dulpess SRL şirketi ile Türkiye’ye getirilen orman ürünleri, 60 kişinin çalıştığı Gebze’deki fabrikasında kurutma tesisinde önce fırınlanıyor, ardından mamül ürüne dönüştürülüyor.