Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Duvarların renkli festivali Kadıköy’de başlıyor…

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1929 yılında Dolmabahçe Sarayında karşılanışının yer aldığı resim, Kadıköy Belediyesi binası duvarına resmedilecek. Muralist Kadıköy Festivali’ne, 6 yabancı ülke ve 3 Türk sanatçının da katılmasıyla Kadıköy’ün duvarları bu yıl da Mural sanatıyla renklenecek.

Özgür GÜVENÇ (İstanbul/Anayurt)– Festival kapsamında duvarları süsleyecek Mural’ların yanı sıra sanatçılarla söyleşiler, ‘Resmin Sokak Hali’ adıyla düzenlenecek fotoğraf sergisi, çocuklarla Mural atölyeleri gibi etkinlikler de düzenlenecek.
Kadıköy Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bu yıl 8’inci yaşına giren Muralist Kadıköy Festivali 2019, 19 Ağustos’ta start alıyor. Bu yıl farklı bir uygulamaya gidilerek, belediye duvarlarına yapılacak iki Muralın neler olacağına Kadıköylüler karar verdiler. Ressam Nazife Bilgin Hazar tarafından çizimine 1 Ekim’de başlanacak ve 29 Ekim’de tamamlanacak Atatürk temalı duvar resmi Kadıköy Belediyesi binasının duvarında yer alacak.

Muralist Kadıköy Festivali kapsamında Kadıköy’ün duvarları renklenirken, Milli Mücadele’nin 100. yıldönümü anısına özel bir çalışma olarak hazırlanan Atatürk temalı duvar resmi de Kadıköy Belediyesi binasına uygulanacak.
Kadıköy Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bu yıl 8’inci yaşına giren Muralist Kadıköy Festivali 2019, 19 Ağustos’ta start alıyor. Bu yıl farklı bir uygulamaya gidilerek, belediye duvarlarına yapılacak iki Muralın neler olacağına Kadıköylüler karar verdiler. Ressam Nazife Bilgin Hazar tarafından çizimine 1 Ekim’de başlanacak ve 29 Ekim’de tamamlanacak Atatürk temalı duvar resmi Kadıköy Belediyesi binasının duvarında yer alacak.

Atatürk’ün mavi takım elbiseli resmi
Duvar resmi çalışması için Atatürk temalı üç fotoğraf, internet üzerinden halk oylamasına sunuldu. Milli Mücadele’nin 100. yıl dönümü anısına Kadıköy Belediyesi binası duvarına resmedilecek Atatürk temalı duvar resmi için yapılan oylamada, Mustafa Kemal Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayında karşılanışının yer aldığı resim birinci oldu. İnternet üzerinden düzenlenen oylamada 1929 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda karşılanışının yer aldığı “Atatürk Dolmabahçe Sarayında” adlı duvar resmi birinci oldu.

Atatürk’ün mavi takım elbiseli, beyaz fötr şapka ile yürürken resmedildiği çalışma Ressam Nazife Bilgin Hazar tarafından Kadıköy Belediyesi’nin duvarına uygulanacak.Oylamadaki “Atatürk Çiftlikte Denetimde” temalı öneri ikinci , “Atatürk Cumhurbaşkanı Seçildi” temalı öneri ise üçüncü sırada yer aldı. Bu fotoğraflar “Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanı seçildiği tarihteki fotoğrafı (1923)”, “Mustafa Kemal Atatürk çiftlikte denetimde” ve “Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda karşılanışı (1929)” temalarını içeriyor.

Kolombiya temalı murallar
Vertigo Graffiti ekibinin imzasını taşıyan Kolombiya temalı Murallar ise halk oylamasına sunulan diğer Murallar oldu. Bir diğer oylamaya sunulan eserler Kolombiya temalı Mural’lar olacak. Kolombiya Elçiliği ile ortak yürütülen ve Vertigo Graffiti ekibinin Türkiye’de yapacakları çalışma için üç taslak hazırlandı. Türkiye ve Kolombiya’nın ortak noktası tarım ve zanaat kültürünün ön plana çıktığı üç eserler internet üzerinden halkın beğenisine sunuldu. Kolombiya Elçiliği ile ortak yürütülen çalışma için ‘Kahve Tarlalarında Çocukluk’ temalı öneri en çok oyu alırken, ‘Yaşam Yılları’ temalı öneri ve ‘Kahvenin Geleceği’ temalı öneri de beğenilenler arasında sıralamada ardarda kendilerine yer buldular. Kahve Tarlalarında Çocukluk 6-14 Eylül tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi binasına resmedilecek.

Bugüne kadar yerli yabancı birçok sanatçının katıldığı Muralist Kadıköy Festivali ile boş bina cephelerine yapılan resimlerle Kadıköy’ün sokakları açık hava sergi salonuna dönüştürülürken 2012-2018 yılları arasında 24’ü yabancı olmak üzere 36 sanatçı, 36 duvarı özgün çalışmalarıyla renklendirdi.

Kadıköy Muralist Festivali Hakkında
Muralist Festivali’nin ilk adımları, 2012 yılında Kadıköy Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı ortaklığında yürütülen, “Yeldeğirmeni Mahalle Yenileme Projesi” ile atıldı ve bu etkinlik, 2015 yılından itibaren, Kadıköy Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Muralist Sokak Sanatı Festivali’ne dönüştürüldü.
Yeldeğirmeni Mahallesi’nden Kadıköy’ün diğer mahallelerine taşan festival, sokaklara renk katıp kimlik kazandırarak onları daha ilgi çekici hale getirdi. Ayrıca yerli ve yabancı sanatçıları bir araya getirip, sokak sakinleri ve ziyaretçiler ile buluşturdu. Her yıl bir yenisi düzenlenen festivallerin etkisiyle Kadıköy, uluslararası ölçekte, sokak sanatı örneklerinin görülebileceği sayılı kentler arasına girerek, Avrupa Konseyi’nden “12 Yıldız Şehri” ünvan sertifikası almaya hak kazandı.

Muralist festivali kapsamında, dünyanın dört bir yanındaki farklı ülkelerin mural sanatçıları, özgün çalışmalar yapmak üzere Kadıköy’e davet ediliyor. Çalışma yapmaya uygun olan duvar alternatifleri tespit ediliyor ve sanatçılar bu duvarlarda uygulama yapma imkanı buluyor. Mural yapılacak alandaki yerel halk bilgilendirilerek, mahallelinin de festivalle etkileşimde bulunması hedefleniyor. Ayrıca festival boyunca eserlerin yapım süreci, ilan edilen tarih ve adreslerde herkes tarafından izlenebiliyor.

Muralist Festivali, Türkiye’de bina cephelerinin tuval olarak kullanıldığı ilk uluslararası etkinlik olma özelliğini taşıyor. Kamusal alanları sanatla buluşturarak ilgi çekici hale getiren festival, Türkiye’de mural uygulamalarının yaygınlaşması için örnek teşkil etmeyi hedefliyor. Bu açıdan Kadıköy Belediyesi, mural uygulamalarını hayata geçirmek isteyen tüm yerel yönetimlere, sanatçılara, ticari ve sivil toplum kuruluşlarına deneyimini aktarmaya çalışıyor.