Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Emirates Grubu, 670 milyon dolar kâr etti

Emirates Grubu, 2016-2017 mali yılını üst üste 29’uncu kez, kârla tamamladığını ve Kapasite artışları ile paralel istikrarlı bir ticari büyüme gerçekleştirdiğini açıkladı. Grup bünyesindeki dnata, şimdiye kadarki en kârlı dönemini geçirirken, Emirates Havayolu 340 milyon dolar ile karlılığını korudu. Emirates Grubu toplamda 3,7 milyar dolar yatırım yaptı.

Emirates Grubu, havacılık ve seyahat sektörünün çalkantılı bir yıl geçirmesine rağmen üst üste 29. yılında da kâr ve istikrarlı bir büyüme elde ettiğini duyurdu. 2016-2017 mali yılında 670 milyon dolar kâr açıklayan Emirates Grubu’nun cirosu, geçtiğimiz yılki sonuçlara kıyasla %2’lik bir artış ile 25,8 milyar dolara ulaştı.

Mali sonuçlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Emirates Havayolu ve Grubu Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Şeyh Ahmed Bin Saeed Al-Maktoum, “2016-17 yılının bugüne kadar yaşadığımız en zorlu yıllardan biri olmasına rağmen Emirates ve dnata, kâr getirmeye ve büyümeye devam etti. Yıllar boyunca, iş kapasitemizi ve becerilerimizi geliştirmek ve marka itibarımızı yükseltmek için yatırım yaptık. Şimdi de bunun meyvelerini topluyoruz. Bu güçlü temeller, Brexit oylamasından Avrupa’nın göçlerle yaşadığı zorluklara, terör saldırılarına; ABD’ye hava yoluyla ulaşımı etkileyen yeni politikalardan kur değer kaybına, Afrika bölgelerindeki fon geri gönderme sorunlarına ve petrol ve gaz sanayisinin ağır şartları ticari güven ve seyahat talebi üzerindeki zincirleme etkisine kadar, yıl boyunca seyahat talebini etkileyen istikrar bozucu olayların üstesinden gelmemize yardımcı oldu “dedi.

2016-17 mali yılında Grup toplu bir şekilde, yeni uçaklara ve ekipmanlara, şirket alımlarına, modern tesislere, en son teknolojilere ve personel girişimlerine 3,7 milyar dolar yatırım yaptı.

Emirates performansı

Emirates’in toplam yolcu ve kargo kapasitesi, 60 milyar sınırını aşarak 2016-17 sonunda 60,5 milyar Mevcut Ton Kilometresine (ATKM) ulaştı ve havayolunun dünyanın en büyük uluslararası havayolu olarak konumunu güçlendirdi. Havayolu, yıl içinde kapasitesini 4,1 milyar Mevcut Ton Kilometresi (ATKM) veya 2015-16’ya kıyasla %7 artırdı.

Emirates, 19’u A380 ve 16’sı 777-300ER olmak üzere 35 yeni uçak alarak şu ana kadar bir mali yıl içindeki en yüksek alım sayısına ulaştı. Aynı zamanda 27 eski uçak seferden kaldırıldı ve toplam filo rakamı, mart sonunda 259 oldu. 62 uçağı kapsayan, Emirates’in bir yıl içinde bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük program olan bu filo yenilemesi, havayolu şirketinin ortalama filo yaşını geçen yılki 74 aya ve 140 aylık sektör ortalamasına kıyasla 63 ay gibi önemli bir rakama çekti.

Bu da Emirates’in çevre, operasyonlar ve müşteriler için daha iyi olacak genç ve modern bir filo çalıştırma stratejisini ortaya koyuyor. Havayolu, dünyanın en büyük Boeing 777 ve A380 operatörlerinden biri olmayı sürdürüyor ve bu iki uçak bugün havada olan en modern ve verimli geniş gövdeli jetler arasında gösteriliyor.

Emirates yıl boyunca, Fort Lauderdale, Hanoi, Newark, Yangon, Yinchuan, Zhengzhou ve bir ek kargo uçağı destinasyonu: Phnom Penh’e hizmet vermeye başladı. Aynı zamanda Afrika, Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Amerika mevcut sefer ağındaki dokuz şehre hizmet ve kapasite takviyesinde bulunarak müşterilere daha fazla seçenek ve bağlantı şansı sundu.

ABD doları karşısında önemli kur değer kaybına ve son derece rekabetçi bir iş ortamından kaynaklanan yol ücreti düzenlemelerine rağmen Emirates, cirosunu 23,2 milyar dolar seviyesinde sabit tutmayı başardı. Ayrıca 4,3 milyar dolar sağlam nakit akışı ile mali yılı tamamladı.

Emirates’in farklı finansal kaynaklar arama stratejisiyle uyumlu bu anlaşmalar, havayolunun iş modelindeki güçlü yatırımcı güvenini ve güçlü mali yapısını vurguluyor.