Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Erciyes’te kaplıca turizmi de yapılacak

Dünya standartlarında kış turizm merkezi olan Erciyes’te kaplıca turizminin de yapılabilmesine imkan sağlayacak olan sıcak suyun çıkarılması için MTA ihaleye çıktı.

Türkiye’nin sayılı kış turizm merkezlerinden biri haline gelen Erciyes’te turizm çeşitliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar bir süreden beridir devam ediyor. Kayak ve kış sporlarının yanı sıra, Erciyes’in doğa turizmi, spor turizmi ve sağlık turizmine de uygun hale getirilmesi için Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışmalar devam ediyor. Sağlık turizmi kapsamında Erciyes’te jeotermal kaynakların bulunup turizme kazandırılması çalışmalarında önemli bir aşamaya gelindi.

Daha önce yapılan çalışmalar kapsamında Erciyes’te bulunan kaynaklardaki sıcak suyun derecesinin düşük olduğu ancak İncesu yakınlarında bulunan kaynakların kullanıma son derece elverişli olduğu tespit edilmişti. İncesu’da bulunan sıcak suyun özel yapım borular vasıtasıyla Erciyes’teki otellere ulaştırılabileceği ve bunun da kaplıca turizmi için önemli bir fırsat sunacağı belirtilmişti. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü İncesu’daki ruhsatlı jeotermal alan için ihale açtı. Kozaklı, Afyon ve Kızılcahamam gibi bölgelerde yoğun bir şekilde yapılan ve çok önemli bir gelir kaynağı olan kaplıca turizminin de Kayseri için önemli bir gelir kaynağı olacağını düşünen Büyükşehir Belediyesi, bir süre önce jeotermal kaynakların bulunması için çalışma başlatmıştı. (Kayseri Anadolu Haber)