Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Reklam

EXPO 2012 Yeosu Sergisi devam ediyor

mehdiGüney Kore’nin Yeosu şehrinde düzenlenen Expo 2012 Uluslararası Sergisi’ne katılan Türkiye, 21 Haziran’da “Türkiye Milli Günü” etkinliği düzenledi. Etkinliğe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katıldı.

Etkinlik kapsamında Anadolu Ateşi, Expo alanında sahne aldı. Gösteri sonrası Türkiye pavyonunda düzenlenen resepsiyona Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yanı sıra İzmir Valisi ve Expo 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu Başkanı M. Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye’nin Seul Büyükelçisi Naci Sarıbaş, Expo 2012 Yeosu Yüksek Komiseri Büyükelçi Burak Gürsel, İkon Events Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ve ziyaretçiler katıldı. Resepsiyonda zeytinyağlı yaprak sarma, içli köfte, humus, baklava, lokum gibi Türk mutfağından doyumsuz lezzetler sunuldu. Mehdi Eker, aynı gün Katar, Tayland, İtalya, ABD, Rusya ve Almanya gibi ülkelerin pavyonlarını da ziyaret etti.

Su ürünlerimiz sıkı koruma altında

Eker, resepsiyonda yaptığı konuşmada “Türkiye, denizcilik ve balıkçılık alanları coğrafyasında oldukça önemli bir konumda yer aldığından, denizlerimizin geleceğine yönelik her türlü çalışma ve projeksiyona büyük bir hassasiyet ve önemle yaklaşılmaktadır. Ülke ekonomisinde çok önemli bir yeri olan su ürünleri sektörü, Bakanlığımız tarafından hassasiyetle yönlendirilmektedir. Öncelikli olarak bu değerli ve eşsiz kaynağın, bizlere gelecek nesillerin emaneti olduğunu aklımızda tutarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Kutsal kitaplarımızdaki ‘canlı olan her şeyin sudan meydana getirildiği’ ifadesini hatırlayarak, bizlere yaşam sunan sularımıza saygımız gereğince sürdürülebilirliği teminen stratejik planlamalar yapmakta ve popülist yaklaşımlardan kaçınarak, sıkı koruma önlemleri almaktayız.”