Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Gemi turunun püf noktaları

Okullar kapandı artık tatile hazırsınız. Planınızı birkaç ülke veya şehir görmek üzerine kuruyorsanız, defalarca bavul toplamak zorunda kalacağınızı unutmayın. Bavulu açıp-kapatmak, oteller arasında taşınıp durmak sizi yorar. Bu sefer bir değişiklik yapıp, gemi turuna katılmaya ne dersiniz?

‘Yüzen tatil köyleri’ olarak da bilinen dev gemiler (cruise), konfor ve imkân bakımından 5 yıldızlı otelleri hiç aratmıyor. Gemilerde 7’den 70’e herkese göre bol bol eğlence var onun için hiç sıkılmazsınız. Gemi sallanır batarız, deniz tutar diye de  endişelenmeyin. Çünkü dev gemilerde dalgaları içeriden hissettirmeyecek bir sistem var.

Gemi turuna çıkmaya karar verdiniz. Ama kabin türleri konusunda kafanız karışık mı? Merak etmeyin turizmcilerle konuşup, işinizi kolaylaştıracak bilgileri derledik. Öncelikle bazılarının sandığı gibi, su altında kabin olmadığını hatırlatmak isteriz. Tüm kabinler su seviyesinin en az 2 metre üzerinde. Kabinler İç Kabin, Dış Kabin, Balkonlu Kabin, Süit Kabinler olarak sınıflandırılıp, fiyatları da kat ve konumlarına göre farklı belirleniyor. Ama kabinlerin hepsi 5 yıldızlı otel odasında bulabileceğiniz özelliklere sahip…

İç Kabin: Geminin iki koridor arasında kalan orta kısımlarında bulunuyor. Penceresi olmadığından gündüz de ışık almıyor, ‘manzarasız olsun daha ekonomik olsun’ derseniz bu kabin türünü tercih edebilirsiniz. Dış Kabin: Konum olarak geminin sancak veya iskele tarafında bulunuyor. Yeni gemilerde alt, eski model gemilerde ise her katta bulunuyor. Balkonlu Kabin: Yeni gemilerde çok bulunan ve tercih edilen kabin tipidir. Adından da anlaşılacağı gibi size ait bir balkonu var manzarayı seyredip keyfini çıkarabilirsiniz. Süit Kabinler: Gemilerin en geniş ve lüks kabin tipidir. Burada size ait özel havuzdan özel hizmetliye kadar çeşitli imkânlar sunuluyor.

Bu 5 maddeyi de unutmayın!

1-Gemi seyahatine ilk kez çıkıyorsanız, turunuzu Türkçe rehberle çalışan seyahat acentasından alın. Rehberin size gemiye binişten inişe kadar yapılması gerekenlere ilişkin anlatacağı bilgileri daha kolay anlarsınız.

2-Atalarımız boşuna “ucuz etin yahnisi yavan olur” dememişler. Gemi turunu satın alırken sadece en ucuzunu almaya kalkmayın. Firmayı araştırın. Size verdiği “ucuz” fiyata nelerin dahil nelerin hariç olduğunu sorup öğrenin. Çünkü bazen “en ucuz” gibi görünen fiyata dahil olmayanlarla birlikte daha pahalıya mal olabiliyor.

3-Gemilerde sabah genelde yeni bir şehrin limanında olursunuz. Kahvaltınızı geminin dışarı bakan camların kenarında yapmak istiyorsanız restorana erken gidin.Geminin kaçta limanda olacağını öğrenmek için de her akşam dağıtılan bilgi notlarını (Newletter) iyi okuyun.

4-Gemilerde akşam yemeği ağırlıklı olarak 18:30-20:00 şeklinde ayarlanır. Bu saatler tansiyon, şeker gibi bir hastalığınızdan dolayı size uymuyorsa bunu gemide değiştiremezsiniz. Bu yüzden turu satın alırken durumuzu belirtmenizde yarar var.

5-Gösterileri ve etkinlikleri kaçırmayın. Günümüzde gemilerin içinde Broadway şovları aratmayan gösteriler yapılıyor. En azından bu gösterilerin birine gidin. Ayrıca gemide yoga, dans, yarışma gibi etkinliklere de katılıp turun keyfini çıkarın. Golf, basketbol, yürüyüş parkuru, fitness gibi ücretsiz yapabileceğiniz spor aktivitelerinden de yararlanın.