Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Giresun’da inanç turizmi umudu doğdu

Trabzon’daki Sümela Manastırı gibi kaya tapmağı olan Giresun’un Şebinkarahisar ilçesindeki Meryemana Manastın ziyaretçilerini bekliyor. Trabzon’da bulunan Sümela Manastırı’nın devam eden restorasyonunun uzayacağı yönündeki tartışmalar sürerken, yerli ve yabancı turistlere alternatif olarak Giresun’daki Meryemana Manastırı gösteriliyor.

Meryemana Manastırının, Hıristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk yıllara ait bir kaya tapmağı olduğunu vurgulayan Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, “Sümela Manastırı’nın kardeşi olarak da nitelendirilen Meryemana Manastın, Şebinkarahisar’da yer alıyor.

Ülkemize büyük turizm getirişi olan Sümela Manastm’nın uzun bir süre daha tadilatta kalacağı belirtiliyor. Buna alternatif olarak ise Şebinkarahisar’da bulunan Meryemana Manastın var. Meryemana Manastırı’nın büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz. İnanç turizmi için de çok şey ifade eden bu yapı, diğer turistler için de görsel ve kültür turizm anlamında büyük bir öneme sahip” diye konuştu. (Bizim Dereli)