Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Girit’in gece eğlencesi bitmez!

Birçok medeniyetin izlerini taşıyan Ege’nin en büyük adası Girit, kaleleri, müzeleri, camileriyle dört mevsim misafirlerini kucaklıyor. Zorba’nın yazarı Nikolas Kazancakis’in mezarının yer aldığı Girit’te liman şehri Hanya, dar sokaklarıyla Rethymno’yu  görmeden dönmeyin.

Ege’de insanı kendine çağıran, gitme arzusunu artıran bir ada Girit. Varmaktan ve kalmaktan mutlu olacağınız coğrafyalardan biri. Akdeniz’in beşinci büyük, Yunanistan’ın en büyük ve en zengin adası. Adanın zenginliği tarihinden, doğasından ve leziz yemekleriyle dolu mutfağından geliyor. Yaklaşık 650 bin kişinin yaşadığı Girit’i görmek için dünyanın dört bir tarafından turistler adeta akın ediyor.

Akdeniz ikliminin de etkisiyle adanın her yerini dört mevsim rahatça gezebilirsiniz; muhteşem anılarla döneceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Girit’in tarihi yerleri Avrupa’nın en eski uygarlığı olan Minoslar’a ev sahipliği yapan Girit’te eski zamanlardan kalma pek çok kalıntı bulunuyor. Heraklion Havalimanı’na indikten sonra bu uygarlığa ev sahipliği yapan ve Girit’in başkenti konumunda olan Kandiye şehri karşılıyor bizi.

Şehirde Yunanistan’dan tipik izler bulabilirsiniz. Heraklion Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz. Burada geçmiş zamanlardan kalma pek çok heykel, madeni para, çömlek ve tarihi eser sergileniyor. Knossos ören yerini de listenize eklemeyi unutmayın. Burası Avrupa’nın ilk yerleşik uygarlığı olan Minos Medeniyeti’nin izlerini taşıyor. Kandiye şehrinin yakınında yer alan antik kent bronz çağından kalma bir arkeolojik alan. Konya değil burası Hanya!

Hanya ve diğeri Rethymno’yu görmeden dönmeyin. Rethymno’da da Osmanlı izlerini taşıyan Gazi Hüseyin Cami bulunuyor. Bu cami günümüzde konser salonu olarak kullanılıyor. Rethymno, dar sokakları arasından çıkan otantik tavernalarıyla oldukça davetkar bir şehir. Benim Girit’te favorim kesinlikle Rethymno. Girit’in tarihi yerleri dışında da gezilecek yerleri bulunuyor. Özellikle masmavi denize sahip plajları. Elafonisi, Elounda, Falasama ve Kedrodasos plajları Girit plajları arasında en ünlüleri. Bu plajlara giderek turkuaz renkli denizin tadını sonuna kadar çıkarmalısınız. Ayrıca buranın sualtı dünyasını görmek için tüplü dalış sonrasında rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü gibi su sporları yapmayı unutmayın.

Doğa sizi çağırıyor!

Girit’in doğaseverler için gezilecek harika yerleri mevcut. Samaria Kanyonu bu yerlerden sadece biri. Beyaz Dağ, Psiloritis, Dikteon Mağarası, Gourgouthakas Mağarası, Therisso, Filler Mağarası, Lassithi gibi daha pek çok yerde doğa sporları gerçekleştirebilirsiniz. Eğer merak ederseniz Zeus’un doğduğu yer olduğuna inanılan Dikteon Mağarası’na da inebilirsiniz. Adada gezilecek o kadar çok yer varken acıkmamak elde değil. Girit Mutfağı’nda unutulmaz lezzetler sizi bekliyor. Ege’ nin mutfağından eksik olmayan zeytinyağı hemen her yemekte bulunuyor. Adanın diğer vazgeçilmezi ise deniz ürünleri.

Avli Restoran, Taverna Larenzo, Ferıyman Tavernası, Porto Rino ve Elounda Lotus Eater Girit usulü lezzetler için turistlerin en çok uğradığı mekânlardan bazıları. Girit peynirlerini, kızarmış salyangozları, Kalitsounia denilen peynirli tartları, Gamopilafo pilavı, Dakos salatası, Hindiba, pancarlı ve favalı ahtapot buraya özgü yemekler arasında. Buranın tatlıları da ayrı bir lezzetli. Tatlı yaparken şeker yerine bal kullanıyorlar. Ayrıca Girit üzüm şerbetleri, anasonsuz olan Çikudya ile Mournoraki burada ünlü olan içeceklerden. Keçi ve koyun etinden yapılmış yemekler, domates dolması, sarma ve cacık yine vazgeçilmezler arasında.

Girit’ten zeytin ağacından yapılma el yapımı eşyalar ve renkli kıyafetler, çantalar, takılar hediye olarak tercih edebileceğiniz ürünler arasında. Girit’te gece eğlencesi de hiç eksik olmaz. Özellikle beach barlar eğlencenin en çok görüldüğü yerlerden. Yunan müziğinin eksik olmadığı tavernalara gitmeyi de unutmayın. (TUYED üyesi ve Prontotour İçerik Yönetmeni Mehmet Güneli’nin Milliyet Rota’daki yazısından özetlenerek alındı)