Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Global Wellness Day, BM takvimine giriyor

Turizmci Belgin Aksoy’un, Türkiye’de başlatıp yüzlerce ülkeye yaydığı Global Wellness Day’in (GWD) 8’ncisi,  binlerce noktada milyonlarca kişi tarafından eş zamanlı olarak kutlandı. Bu yıl Birleşmiş Millet (BM) resmi takvimine de girmeye hazırlanan GWD, günümüzde 500 milyondan fazla kişinin hayatına dokunuyor. Ücretsiz ve halka açık olarak gerçekleştirilen GWD, her yıl Haziran ayının ikinci cumartesi günü kutlanıyor.

İsviçre’deki Institute Hotelier Cesar Ritz’de eğitimini alan Belgin Aksoy, turizm alanında 23 yılllık bir deneyime sahip. Richmond Nua Wellness Spa’nın kurucusu olan Aksoy, Global Wellness Day projesini 2016 yılında başlattı.Dünyada wellness-spa sektörünün en prestijli mükafatı olan “Wellness Sektörünün Öncü Kadını” ödülünün sahibi olan Aksoy etkinlikle ilgili şu bilgileri veriyor: “8’nci yılına giren Global Wellness Day (GWD), 7 kıtada 150 ülkede, Everest Dağı’nın zirvesine GWD bayrağını taşıdı. Günümüzde 7 binden fazla noktada sadece ücretsiz aktiviteler ile kutlanan, uluslararası bir gün haline geldi. Dilin, dinin, ırkın, siyasetin tüm sınırlarını kaldırmayı başarmış bir günü yaratıp, tüm dünyaya yayılması bir hayal ile başladı; geceyi gündüze katıp çalışınca gerçeğe dönüştü. Bir Türk kadını olarak, dünyada bir günün kutlanmaya başlanmasını sağlamış olmaktan dolayı duyduğum mutluluk tarifsiz.”

Ünlüler de kutladı

Dünyaca ünlü Amerikalı sunucu ve yapımcı Oprah Winfrey, TV sunucusu Gayle King de güne Global Wellness Day’i kutlayarak başladıklarını tüm sosyal medya hesaplarından  paylaşarak duyurdu. Aksoy, geçtğimiz günlerde dünyaca ünlü Kardiyolog ve fikir lideri Dr. Öz’ün de websitesine konuk olarak Global Wellness Day’i anlattı. Aksoy, Dr. Öz ve Oprah Winfery gibi dünyaca ünlü kişilerin GWD kutlama mesajlarını sosyal medya hesaplarından duyurmalarından mutlu olduğunu söylüyor.

Türkiye merkezli kutlamayla birlikte aynı gün, beşbinden fazla noktada, milyonlarca kişi tarafından halka açık ve ücretsiz olarak çeşitli etkinliklerle kutlanan gün “iyi yaşam” kavramını tüm dünyanın gündemine taşıdı. Etkinlik Kuşadası, Sevgi Plajı’nda yaklaşık 6000 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Dünyada ise sabahın erken saatlerinde Yeni Zelanda’da meditasyon ile başlayan kutlamalar Hawaii’de danslarla son buldu.

Tüm dünyadaki 7000 den fazla noktada gerçekleşen kutlamalardan biri olan Kuşaadası Sevgi PLajı’ndaki halka açık etkinlik; Gem Akcan ile “Yoga”, Baha Cemali ile “Body Boost”, Ayşegül Demirsoy ile “Zumba”, Ebru Karaduman ile “Çocuklar Sporda” programları ile devam etti ve Kaan Öztürk Konseri’ne halkın büyük ilgisi ile karşılandı. Bu etkinliklere ek olarak, tüm gün çocuklar için resim sergisi, tang-run, uçurtma atölyesi gibi özel aktiviteler de gerçekleştirildi.