Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Google, otel rezervasyon modülünü test etti

Dünyanın en büyük arama motoru Google, otel odası rezervasyonu için geliştirdiği modülünü test etti. Testlerin tamamlanmasından sonra Google’ın otel rezervasyonu hizmetini geliştirip, mevcut OTA’lara (online seyahat acentası) bir yenisinin ekleneceği, Google’ın offline seyahat acentalarının karşısına rakip olarak çıkacağı belirtiliyor.

Hotelier sitesinde yer alan habere göre, Google, meta arama sonuçlarını otel odası rezervasyon modülü ile birleştirip yeni bir atılıma hazırlanıyor. Google’ın Oda Rezervasyon Modülünü inceleyen site editörleri, şimdilik test şeklinde konumlanan modül görüntülerinin reklamverenler için fazla bir anlam taşımadığını belirtiyor.

Ancak, önümüzdeki dönemde Google’un bu modülünün geniş bir trafik ve cihaz türüne yayılması halinde, gezginlerin artık otel rezervasyonlarını bu modül üzerinden yapağı öngörülüyor. Günümüzde  oda rezervasyon modülü, sayfanın alt kısmındaki konumu nedeniyle en yüksek trafik hacmine ulaşamıyor.

Google’ın mevcut tasarımı şimdilik METASEARCH otel listelerini vurguluyor. Oda rezervasyon modülü sayfasının yukarılara taşınması halinde, geniş müşteri kitlesinin uygun tarih ​​ve fiyatları filtreleyip, ihtiyacına uygun oda tipini kolayca bulup rezerve edeceği kaydediliyor. Bunun da dönüşümlü arama trafiğini etkileyeceği belirtiliyor. Çünkü arama yapanlar, arama yapmadan ve tıklamadan önce, farklı oda türlerini aynı anda meta arama sonuçlarıyla kolayca görebilecekler.