Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Hasan Erdem: Ulusoy’un danışmanları FETÖ’den aranıyor

‘Güçlü TÜRSAB, Güçlü Türkiye’ sloganı ile TÜRSAB başkan adaylığını açıklayan Selam Tur’un sahibi Hasan Erdem,  Başaran Ulusoy’un FETÖ terör örgütünün finans ayağını oluşturan Asya Bank’la ilişkilerinin açıklığa kavuşturulamadığı belirterek “Turins Sigorta şirketi Işık Sigorta’ya satıldı. Bundan kimsenin haberi olmadı, paralar ne oldu bilmiyoruz. Halen Asya Bank’tan TÜRSAB ile birlikte yönetime gelen 4 kişi FETÖ terör örgütü üyesi olmaktan aranıyor. Ulusoy’un danışmanı İsmail Kökbulut bunlardan biri. Bu konuda bir açıklama yapan yok” dedi.

Taksim’deki Point Hotel’de turizm basınıyla buluşan TÜRSAB Başkan Adayı Hasan Erdem, projelerini anlattı. Basın mensuplarının muhalefetle birleşirme olup olmayacağı yönündeki soruları üzerine Erdem şöyle konuştu: “İçinde bulunduğumuz bu zor dönemde muhalefetin bölünmesini istemiyoruz. Böl, parçala, hükmet politikasına alet olmayalım. Muhalefeti birliğe çağırıyoruz. Koltuk kavgamız yok. Kavgamız Türk turizmini yeniden toparlamak ve TÜRSAB’ı kötü yönetim istilasından kurtarmaktır. Padişah ağa sistemine son vermektir.”

Anadolu’nun tüm medeniyetlerin beşiği olduğunu vurgulayan Erdem, “Türkiye dünyanın neresinden gelirse gelsin herkes burada köklerine, atalarına, geçmişine yönelik izleri bulabilir. Türkiye festivaller ülkesi olabilir. Ancak bunu düşünecek bir TÜRSAB  yönetimi yoktur. TÜRSAB yönetimi artık dinlenmelidir. TÜRSAB çevresine doluşan yabancı unsurlardan temizlenmelidir” dedi.

Artık doğruları söylemeliyiz

“Turizm için artık doğruları konuşulması gerekiyor. Eski günlere dönülmelidir. Korku ve endişe içinde yanlış yapıyorlar. Doğruları söylemeleri engelleniyor” diyen Erdem şöyle konuştu:  “Yaklaşık 10 Bin üyeli TÜRSAB Türk turizmi için en önemli konumdadır ve sürekli gücünü kaybediyor. Amaç dışına çıkılıyor. 18 yıldır yıldır sürekli acente açılıyor. Ortada 20 kişilik emek var 100 kişi masaya oturuyor. Hepimiz açız. Bizi anlayan yok. Acenta enflasyonuna son vereceğiz. 5 yıllık acente tahdidi getireceğiz. Birçok konuda sorunlar yaşıyoruz kimse sorunlarımızla ilgilenmiyor. Örneğin . Karayolları Kanunu’nun 1618’ e uygunluğu incelenmiyor. Buradaki yanlışlıklara TÜRSAB hariç herkes itiraz etti. Hukukçular görevini yapmıyor.”

Türkiye’nin aleyhine yürütülen algı operasyonunun yabancı acentelerle işbirliği içinde çözeceklerini belirten Erdem, Türkiye’nin öncelikli olarak tanıtım gücü olan kültürü anlatılmalıdır. Bütün dünya Türkiye’de geçmişini bulabilir” dedi.

Yasaklarla bir yere varamayız

Booking.com konusundaki görüşlerini de açıklayan Erdem bu konuda şunları söyledi: “Booking.com’a yasak getirilmeden önce ulusal portalimiz olmalıydı. Alınan karar Türkiye’deki otelin Türkiye’de satılması ile ilgilidir. Bunun çözümü mahkeme değil aynı kulvarda yüksek teknolojinin kullanılması , otel-acente işbirliğidir. Turizmde birlik olunmalıdır. Altyapıyı hazırlamadan yasak olmaz. Bunun adı göz boyama ve görevi savsaklamadır. Yasaklarla bir yere varılamaz. Dünyadaki bu gibi siteleri kapatamayız. Biri kapanır diğer açılır. Bunları nasıl engelleyeceksiniz? TÜRSAB’ın Bölgesel Yürütme Kurulları’na (BYK) bütçe ayıracak gücü bile kalmadı. BYK sayısı 15’e indirilmeli ve seçimlerde yönetimde bağımsız olmalıdırlar. TÜRSAB’ın üzerindeki BYK külfeti ortadan kaldırılmalıdır. Atamayla gelişe son verilmelidir. Bakan Ertuğrul Günay döneminde 1618 sayılı yasaya eklenen temsilci atama maddesi  anti demokratik bir uygulamadır.”