Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Hilton İstanbul Bosphorus’-Seyhan Belediyesi lezzet kardeşliği

Açıldığı günden bu yana sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeyi temel hedefleri arasında tutan Hilton İstanbul Bosphorus’un Türkiye’de büyük ilgi gören ‘Yerel Mutfak Global Lezzet’ projesi ilk meyvelerini vermeye başladı. Projenin ilk ayağı olan ve Adana’nın birbirinden nefis yerel lezzetlerini Hilton İstanbul Bosphorus’un misafirlerine sunan Kınalı Eller Salmanbeyli Kadın Kalkınma Kooperatifi, 12 Eylül Çarşamba günü Adana Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Hilton İstanbul Bosphorus ekibinin desteği ile Kınalı Eller kadınlarının üretim yapacağı atölyenin açılışı için ilk adımı attı.

Hilton İstanbul Bosphorus’un kaybolmaya yüz tutmuş lezzetleri geleceğe taşımak misyonuyla hayata geçirdiği “Yerel Mutfak Global Lezzet” projesinin ilk ayağı olan Adana’nın yerel lezzetleri, Adana’da açılacak yeni restoranda ziyaretçileri ile buluşacak. Geçtiğimiz Mart ayında, kendi bünyesinde yer alan Lalezar Meyhanesi’nde “Yerel Mutfak Global Lezzet” isimli projesini hayata geçiren Hilton İstanbul Bosphorus, ilk olarak Türkiye’nin en özgün ve en lezzetli mutfaklarından biri olan Adana mutfağını, Kınalı Eller Salmanbeyli Kadın Kalkınma Kooperatifi’nden gelen kadınların desteği ile misafirlerine tanıtmıştı. Hilton İstanbul Bosphorus’un basın tarafında da büyük ilgi gören projesi ile kendilerini tüm Türkiye’ye duyurma şansına sahip olan Salmanbeyli kadınlarına bir diğer destek de projenin basın gecesine de katılan ve projeye başından beri destek veren Adana Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan geldi. Salmanbeyli Kadın Kalkınma Kooperatifi’ kadınları artık Adana’nın unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini kendi restoranlarında hazırlayıp misafirlerin beğenisine sunabilecek.

Temel atma töreninde konuşan Adana Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar bu anlamlı açılışta duygularını şu sözlerle ifade etti “Seyhan Belediyesi olarak; Salmanbeyli kadın kooperatifine desteğimiz ilk değil, belediye olarak her sene bizi ziyaret eden 8000 kadının iş dünyasında istihdamı için yemek, el işi, seramik ve çini dahil olmak üzere birçok mesleki kurs imkanını vatandaşlarımıza sunmaya gayret ediyoruz. Bizim görevimiz; kenti değiştiren, kenti dönüştüren, kentte kullanılmayan zenginlikleri ortaya çıkararak onların kullanılmasını sağlamak. Salmanbeyli tarım için oldukça verimli topraklara sahip, hayvanların, sebze ve meyvelerin organik olduğu bir yerdir. Adana ve lezzetlerini Türkiye’ye tanıtmak bizim en büyük vazifemiz. Adana lezzetlerimizi Hilton İstanbul Bosphorus’un “Yerel Mutfak Global Lezzet” projesi kapsamında İstanbul’da tanıtan Salmanbeyli Kadın Kalkınma Kooperatifi kadınlarının bugün kendi hayallerini gerçekleştirmelerine tanıklık etmek için buradayız. Salmanbeyli kadınlarının temelini attığı bu atölye bir üretimhane olacak ve tüm kadınlarımıza hem üretim aşamasında hem de kendi iş yerlerini açma hayallerini gerçekleştirmesi konusunda bir örnek teşkil edecek. Seyhan Belediyesi olarak kadınlarımızın kendi restoranlarını açma hayallerine bir destek de biz vermek istedik. Kadın dostu kent vizyonumuz ile kadınlara desteğimizi ve bu alandaki çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Adana kültürünü ve lezzetlerini tanıttıkça buraya gelen misafir sayımız artacak; bu sayede kadınlarımız da ekonomiye daha fazla katkı sağlayacaklardır.”

Türkiye‘nin 81 ilinde unutulmuş ya da unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Anadolu lezzetlerinin etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak ve kadınlara iş hayatında destek olmak için tüm gayreti gösterdiklerini dile getiren Hilton İstanbul Bosphorus Yiyecek & İçecek Müdürü Hasan Sabuncu “Hilton İstanbul Bosphorus olarak, böyle büyük bir projeyi hayata geçirmekten dolayı çok mutluyuz. ‘Yerel Mutfak Global Lezzet’ projemiz ile sadece Türkiye’nin lezzet haritasını çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda kadınlarımızın ekonomik bağımsızlığını kazanmalarına da destek olmayı amaçlıyoruz. Mart ayında Adana’nın yöresel yemeklerini tanıtarak başlattığımız projenin ikinci ayağını Nisan ayında Türkiye’nin ilk “Sakin Şehri” olan İzmir – Seferihisar’da gerçekleştirdik” dedi. Projenin hayata geçirilmesinde katkı sağlayan Salmanbeyli kadınlarına teşekkür eden Sabuncu, bu projenin büyüyerek yayılmasını ve kendi işini kurmak isteyen birçok kadının da hayallerini gerçekleştirmesine vesile olmak istediklerini dile getirdi.

Açılışta duygu ve düşüncelerini basın mensuplarına aktaran Kınalı Eller Salmanbeyli Kadın Kalkınma Kooperatifi başkanı Hüsniye Gül ise projeden önce sürdürdükleri mütevazı aktivitelerin proje ile önemli bir boyut kazandığını ve bu projede yer almaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Hayallerinin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan herkese teşekkür eden Salmanbeyli kadınları, temel atma töreni sonrası tüm tebrikleri kabul etti.

Yerel Mutfak Global Lezzet, metropolde kadının kısmen sağlanmış ekonomik bağımsızlığını elde edememiş, kırsal bölgelerde kendi emekleriyle bunu sağlamaya çalışan kadınların tanıtılmasını hedef alan bir proje olarak ortaya çıktı. Sosyal sorumluluk projelerini açıldığı günden beri temel hedefleri arasında tutan Hilton İstanbul Bosphorus’un içerisinde yer alan Lalezar Meyhanesi’nde gerçekleşen proje ile kırsalda etki alanı dar olan kadınların emeklerinin sergilenmesi ve basın-medya yoluyla geniş kitlelere duyurulması kadın kooperatiflerinin güçlenmesi adına oldukça etkili bir girişim oldu.