Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

İDSO, kemancı Remus Azoitei’ye eşlik edecek

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) DenizBank Konserleri’nde Mayıs Ayının İlk konseri Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. İDSO, 04 Mayıs Cuma akşamı saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) Orkestra Şefi Marco Tezza yönetiminde solist Remus Azoitei’ye ( Keman ) eşlik edecek.

İDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. Her Cuma akşamı  İstanbul’un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan Konserde; Ludwig Van Beethoven’in “ Keman Konçertosu ” ( * ) ve Franz Schubert’ ’in “ Bitmemiş Senfoni” ( ** ) eserleri icra edilecek. ( * ) Ludwig van Beethoven 1806 yılında, yani 36 yaşındayken bestelediği tek keman konçertosunu kemancı Franz Clement (1780-1842) için yazmasına karşın, gençlik arkadaşı Stephan von Breuning’e ithaf etmiştir. Beethoven 1807’de eseri piyano
konçertosu olarak da düzenlemiş ve Stephan von Breuning’in iyi bir piyanist olan eşi Julie’ye ithat etmiştir.

( ** ) Gerçek anlamda, öz ve biçim yönünden romantik olarak tanımlanan ilk senfonidir. Schubert’in bu eserin ilk iki bölümündeki görkemine eşdeğer esin perilerini bulamadığı için devamını yazmadığı söylenir. Oldukça içine kapanık bir kişilik olduğu bilinen ve bunu da müziğine yansıtan Franz Schubert’in en cesur eseri olarak göze çarpar.
“Bitmemiş Senfoni” bazı uzmanlara göre Schubert dehasının en saf, en yüce belirtisidir.

İDSO Müdürü & Program Koordinatörü Bülent Evcil, “ Caddebostan Kültür Merkezi’nde 04 Mayıs Cuma akşamı gerçekleştireceğimiz konserimizde yine klasik müzik dolu bir akşam yaşayacağız.Tüm sanatseverleri konserimize bekliyoruz” diyor.

PROGRAM / 04 MAYIS CUMA – CADDEBOSTAN KÜLTÜR MERKEZİ – SAAT 20.00

* Ludwig Van Beethoven “ Keman Konçertosu ”
* Franz Schubert “ Bitmemiş Senfoni”