Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

İstanbul Turizm Platformu Taşbaşı’na emanet

İstanbul’da turizm sektörünü kalkındırmak için çeşitli çalışmalar yapacaklarını duyuran İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekrem İmamoğlu, İstanbul Turizm Platformu’nu kuracaklarını ve platformun koordinatörülüğü eski Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü emekli vali yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı’nın yapacağını belirtti.

Taşbaşı’na şehir plancısı Özcan Biçer’in yardımcı olacağını belirten İBB Başkanı İmamoğlu, !İstanbul’un uluslararası turizm ekonomisinden en verimli dilimi alması, insanlarımıza yeni istihdam alanları açmak, yurt dışından ülkemize döviz girişini artırmak , kentte yapılacak yatırımlara ek kaynak yaratabilmek, sektörün sorunlarını birlikte çözmek ve potansiyellerimizi birlikte geliştirebilmek için, İstanbul Turizm Platformu’nu kuruyoruz. Bu platform, demokrasi kültürünün bu ülkede tekrar yeşermesine sebep olacak ilk tohumların biridir. Turizmle ilgisi olan tüm kamu ve özel kurum ve kişilerinin temsil edileceği bu platform turizmle ilgili tüm konuların kentteki adresi haline gelecektir”dedi

TUYED olarak İstanbul turizmi için liyakatlı bir atama yapan İmamoğlu’nu kutluyor, Cumhur Güven Taşbaşı’na da başarılar diliyoruz.

Cumhur Güven Taşbaşı kimdir?

Cumhur Güven Taşbaşı, 1955 yılında Erzurum’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdikten sonra 1975 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesine girdi. 1979 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Maliye Bölümünü bitirdi. 1980 yılında İçişleri Bakanlığı APK Dairesinde uzman olarak çalıştı. 1981 yılında kaymakamlık sınavını kazandıktan sonra Edirne Kaymakam adayı olarak atandı. Sırasıyla Meriç, Muratlı, Bozcaada kaymakam vekilliklerinde bulundu. Göksun, Ardanuç, Pınarhisar, Kandıra, Banaz ve Bodrum kaymakamlıklarından sonra 2002 yılında İstanbul Vali Yardımcılığı görevine atandı.

Vali yardımcılığı görevinden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtama Genel Müdürlüğü görevini yürüten Taşbaşı, bu görevinden sonra da İzmir Vali Yardımcılığı görevini başarıyla yürüttü.

Taşbaşı ayrıca Müzekent Projesi temsilciler kurulu üyeliği, ICVB İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Yönetim Kurulu üyeliği, İstanbul Turizm Platformu Başkan yardımcılığı, Turizm Yatırımcılar Derneği, Skal ve Rehberler Birliği onur üyeliği, Afet Derneği Başkanlığı, İstanbul Trafik Vakfı sorumluluğu görevlerini yürüttü. Taşbaşı evli ve iki çocuk babasıdır.