Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

İstihdamın ilacı turizmdir

Basın mensuplarıyla Gastronometro’da buluşan Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu hatırlatarak “Turizm istihdamın ilacıdır. Turizm sektöründe toplam 1 milyonu aşkın kişi çalışıyor. Bunların 260 bini otelerde çalışıyor. Bu yıl turizmde ortalama yüzde 10-15’lik bir büyüme olacağını ve konaklama sektöründe istihdam edilecek kişi sayısının 300 bine çıkacağını tahmin ediyoruz” dedi.

2018 yılında yaklaşık 40 milyon yolcu ve 30 milyar dolar turizm geliri gibi rakamların çıktığını belirten Timur Bayındır, buna paralel olarak 2023 hedeflerinin de değiştiğini kaydetti. Bayındır, ‘’Bu, işin güzel tarafıydı. Bunun yanında hala gelirleri toparlayamamışız o da bariz görünüyor. Avrupa’nın en ucuz ülkesiyiz. O yüzden ne yapıp edip gelirleri yükseltmemiz lazım ama bunun için de 10 liralık malı da 100 liraya satmamamız lazım.’’ dedi.

Türkiye’nin turizm gelirini arttıracak çeşitliğe ve ürüne ulaşması gerektiğini kaydeden Bayındır, şunları söyledi: “Mesela Atatürk Kültür Merkezi’nden ben çok umutluyum. Viyana’da opera seyreden insanlar İstanbul’da neden istermezsin? Öte yandan gastronomi önemli bir gelir arttırma ayağı olabilir. Şehir turizminde her şey dahil gibi bir sistem kuramazsınız. Ukrayna’da girişimlerde bulunduk ve deniz, kum güneşin yanında Ukraynalılara İstanbul-Kayseri-Kapadokya satışını düşünüyoruz. Güzel çalışmalar yaptık ve iyi neticeler aldık. Ukraynalılar gelecek yıl daha fazla gelecekler. İran’da ise büyüme devam ediyor. Nevruz’la birlikte Yine yoğun şekilde gelecekler.”

Turizm istihdam yaratıyor

Türk turizm sektörünü içinde yaklaşık 1 milyon kişinin istihdam edildiğini belirten Bayındır konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Bunun 664 bini yiyecek içecek, 260 bini konaklama, 50 bini de seyyahta acentelerinde çalışıyor. 2015’de otellerde 219 bin kişi istihdam ettik. 2016’da bu rakam 190 bine düştü, 2017’de 205 bine ve 2018’de 260 bine çıktı. Biz turizmde işlerin gelişeceğini öngörüyoruz. Dolayısıyla buna paralel olarak istihdamın da 300 bine çıkacağını düşünüyoruz. Konaklama sektöründe personel ücretleri ortalama yüzde 20 civarında arttı.

Turizm tamamen insan gücüne dayandığını vurgulayan Bayındır açıklamalarını şöyle noktaladı: “Bu nedenle maliyetlerin büyük kısmı personel maliyetleri. Çalışma Bakanlığından esnek çalışma saatleri istedik. Müfettiş geliyor, ‘sen bu ay dört kere ekstra adam almışsın. O zaman bunları bordrolu yapacaksınız’ diyor. Biz de bizi sıkıştırmayın diyoruz. Mesela üniversite öğrencisini sabah kahvaltısında iki saat çalıştırabilmeliyim. Ya ada bir ev kadınına Peri-time iş vermeliyim. Mesela bir düğün yaparken 35-40 tane ekstra personel çalıştırıyorsunuz. Ben bu personeli kadroya alırsam o dakika batarım.

MEB’le işbirliği

Türk turizminin ihtiyacı olan yetişmiş elemanı ancak meslek liselerinden temin edebileceğimizi biliyoruz. Bu nedenle aşçılık yarışmasının ilkini geçen yıl yaptık. Ama duyurusunu iyi yapamadık. Bizim beklentimiz bu çocukları okul biter bitmez iş yerlerimizde istihdam edebilmek. İstanbul’da mutfağı olan 12 meslek lisesi var. Bunları Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yarıştırıyoruz.

Gastronometro’da son model mutfak aletleri var. Çocuklar burada gerçek mutfakla tanışıyor ve mesleğe karşı daha Beşir yakınlık duyuyor. Bu yarışmaya katılan çocuklara staj imkanı yaratıyoruz. Stajlarda kendilerini gösterme imkanı buluyorlar ve kendilerini kanıtlarlarsa orada çalışmaya başlıyorlar. Asıl aracımız, meslek okullarındaki tüm bölümlerde okuyan öğrencileri bu sürece dahil edeceğiz.’’