Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

ITB, kapılarını iyimser beklentilerle açıyor

ITB Berlin 2018

Dünyanın önde gelen seyahat fuarı ITB Berlin’in resmi açılışı Almanya Başbakanı Angela Merkel ve sektör liderlerinin katılımıyla gerçekleşti. 160 bin metrakarelik alanı kurulu ITB Berlin fuarına 7-11 Mart tarihlerinde 186 ülkeden 10 bini aşkın kurum ve kuruluşun katılması bekleniyor.

Fuarın resmi açılışı Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvi’nin yanı sıra, Federal Başbakanı Dr. Angela Merkel, Berlin Belediye Başkanı Michael Müller, Alman Turizm Sektörü Federal Birliği (BTW) Başkanı Dr. Michael Frenzel ve Messe Berlin CEO’su Dr. Christian Göke’nin katıldığı törenle gerçekleştirildi.

UNWTO Genel Sekreteri açılışta yaptığı konuşmada geçen yıl uluslar arası turist sayısının yüzde 7’lik artışla 1.3 milyar kişiye ulaştığını hatırlattıktan sonra şu bilgileri verdi: “Bu rakamlar turizm sektörünün kimseyi geride bırakmayıp, tüm topluluklara yarar sağladığını gösteriyor. Sektörün daha iyi bir hale getirilmesi gerekiyor. Turizmin sürekli büyümesi, ekonomik refah ve kalkınma için muazzam fırsatlar getiriyor. Hepimiz önceliği, güvenliği kalıcı hale getirip, doğal kaynakların sınırlarını zorlamamaya vermeliyiz.”

Şansölye Angela Merkel ise turizm, küreselleşme imkanlarından biri olduğuna dikkat çekerek “Turizm insanları birbirine yakınlaştırıp ekonomik büyümenin temelini oluşturuyor. Bu alanda Günden 2030’a bağlı olarak sürdürülebilir turizm taahhüdümüze uyacağız” diyerek sürdürülebilirliğin önemine vurgu yaptı.