Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Kadıköy Bisiklet Festivalinde pedallıyor

Geride bıraktığımız yıl belediye bünyesinde Bisiklet Birimi kuran ve Bisiklet Festivali yapan Kadıköy Belediyesi, festivalin ikincisini bu yıl da düzenliyor.
Özgür Güvenç (İstanbul-Anayurt)– Yaşamında bisiklete yer açan insanların davetli olduğu Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen Bisiklet Festivali 18 Mayıs Perşembe günü başlıyor. Festivalde film gösteriminden atölyeye ve gece turlarına kadar pek çok etkinlik yer alıyor. Konserler, geziler ve çeşitli etkinliklerin yapılacağı Kadıköy Belediyesi Bisiklet Festivali bu yıl 18-21 Mayıs tarihlerinde Kalamış Parkı’nda düzenleniyor. Arabadan in Bisiklete Bin diyerek pedallayan festival, kent içinde bisikletlilerin fark edilmesini ve her gün daha da zorlaşan kenti içi ulaşım için bisikleti bir alternatif olarak kabul edilmesini sağlamayı hedefliyor.

Toplu sürüşlerin, film gösterimlerinin ve bisikletle yaşama ve ulaşıma dair söyleşi ve forumların yapılacağı festivale Kadıköy Belediyesinin yanı sıra, Bisikletli Ulaşım Platformu, Bisikletli Kadın İnisiyatifi ve Sedona Bisiklet destek veriyor. 18 Mayıs akşamı yapılacak açılışın ertesi gününde yüzlerce bisikletlinin katılımıyla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Sürüşü yapılacak.

Festival günlerinin etkinlikleri

18 Mayıs 2017 Perşembe günü yapılırken aynı akşam, film yönetmeni Uğur Cuya katılımıyla film gösterimi, Bisikletli Yaşam İçin İlk Adım” | Bisikletli Kadın İnisiyatifi film Gösterimi: The Bicycle City | Bisiklet Şehri Yönetmen: Greg Sucharew gerçekleşecek. 19 Mayıs 2017 Cuma günü saat 11.oo’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Sürüşü yapılacak.

20 Mayıs 2017 Cumartesi ise Doğru Bisiklet Nasıl Alınır?”Burkay Günay Sedona Bisiklet, İstanbul’da Bisikletli Ulaşım / Bisikletli Ulaşım Platformu – BUP Zeynep Araboğlu – Nejat Arzuoğulları – Göksel Özyazanlar,Kadıköy’de Bisikletli Yaşam Forumu, Film: Line of Sight – Görüş Hattı (Yönetmen: Lucas Brunelle), Kadıköy Bisiklet Gece Sürüşü Başlangıç etkinliklerine yer verilecek.

21 Mayıs 2017 Pazar günü de Kadıköylüleştirme Atölyesi tarafından Bisikletleri Kişiselleştirme tarafından yapılacak etkinlikle festival sonlanacak.