Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Kadir Uğur Dünyayı gezerken Türkiye’yi de tanıtacak

Merkezi İsviçre’de olan Türk tur operatörü Ben Tour’un sahibi Kadir Uğur, 70’nci yaşında, yelkenli yatıyla iki yıllık dünya turuna çıktı. Uğur’u bu zorlu yolculuğa aralarında eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, İstanbul Erkek Lisesi mezunları ve turizmci dostlarından oluşan kalabalık bir ekip uğurladı.

Dünya turunu Antalya’dan sonra da Kuşadası’ndaki Pine Bay Otelin marinasından başlatan Kadir Uğur,  bu rüyasını meslekte 50. yılını doldururken gerçekleştirebildiğini belirterek “17 metrelik  Hanse 575 modeli yelkenli yatla başlattığım dünya turunda 62 ülkeyi gezip, turu 19 nisan 2019’da doğduğum İstanbul Büyükçekmece’de bitireceğim” dedi.

Kadir Uğur, bu süre içinde dünyanın önde gelen 20’yi aşkın yat kulüplerini ziyaret ederek Türkiye’yi tanıtacağını, görüşeceği kişilere verilmek üzere Türkiye’ye anlatan 500 hediyelik eşyayı yanında götürdüğünü belirterek, “Gezerken de Türkiye’yi tanıtmaya devam edeceğim” diye ekledi.

Dünya Turu kitaplaştırılacak

İki yıl sürecek dünya yatına eşi Anita Steingenmacher Uğur’un yanı sıra, Murat Baltutan ve Volker Braun’dan oluşan ekiple çıkan Kadir Uğur, açtığı blogda gezi ile ilgili notları yazıp, drone’dan çekilecek video ve görseli ekleyerek blog ziyaretçilerini geziyle ilgili ayrıntılı olarak bilgilendirecek. Bu notların daha sonra 500 sayfalık bir kitap haline getirileceğini belirten Uğur konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Gazeteci dostum Halit Çelikbudak bu notları gözden geçirip bası4ma hazır kitap haline getirecek. İki yılda tamamlayacağım yatla dünya turu zor gibi görünmekle beraber aslında zor değil. Çünkü teknemiz bu işi yıllar önce yapan Sadun Bora’nun teknesinden iki kat büyük, günümüzün teknolojileri de o günün teknolojilerinden epey ilerde. Dolayısıyla zor olan Sadun Boro gerçekleştirdi.”

Sessizlik mesajı

Yakınlarını ve arkadaşlarını bir arada görmenin yanında iki yıl sürecek uzun bir yolculuğa çıkmanın heyecanı içinde olan Kadir Uğur turizm yaşamı ile ilgili anılarını anlatarak konuşmasına şöyle başladı: “1967-68 yıllarında başladığım Türkiye’de turizme Kuşadası’nda başlamıştım. O zamanlar 4 otele 3 bin turist getiriyorduk. Kuştur, İmbat ve Kısmet otelleri vardı. Sonra Alanya’da muz bahçelerinin sahipleri oteller yaptı. Turizm ilerledi. Antalya Avrupa’nın turizm başkenti oldu.”

Sözlerine Kuşadası’nın diğer tatil yörelerine örnek olacak şekilde gürültü olmadan eğlence sorununu çözdüğünü belirten Kadir Uğur “Kuşadası sakin bir şekilde tatili yapılacak bir yer olmuş. Bu nedenle yerel yöneticilere teşekkür ediyorum. Hatta gürültünün hakim olduğu diğer turistik yörelerin yerel yöneticilerine ‘Kuşadası’na gidin turizmin gürültü olmadan sessiz de yapılabileceğini görün’ diye sesleniyorum” dedi.