Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

“Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi” ilgi görüyor

Son dönem Kars’a yoğun bir ilgi görülürken, Antalya Manavgat’ta bulunan Club Nena’nın Sahibi turizmci Nevin Akçelik de bölgeyi gezen isimler arasında yer aldı. Bölgeyi ve Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’ni ziyaret eden Nevin Akçelik,  kültür turizminin önemine dikkat çekerek, müzenin hayata geçmesinde büyük emekleri olan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş başta olmak üzere herkese teşekkürlerini iletti.

Halil Öncü-Kültür turizminin önemine dikkat çeken Akçelik, Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’ne dönüştürülen tabyadan oldukça etkilendiğini ifade etti. Bir gezi için Kars’ta bulunduklarını dile getiren Akçelik, “Ülkemizde Kültür turizminin önemi her geçen gün daha da artıyor. Özellikle Doğu Bölgelerimizdeki kültürel varlıklarımızı görmek ve bu heyecanı yaşamak çok özel bir duygu. Osmanlı Devleti’nce 18. yüzyılın başlarında doğu sınırlarının korunması için inşa edildiğini öğrendiğimiz tabyanın Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi’ne dönüştürülmesi ise çok iyi olmuş. Burada adeta tarihi bir yolculuğa çıktık. Osmanlı ve Kurtuluş Savaşı döneminde yaşananları birebir hissettik. Bu müzenin gerçekleştirilmesinde ve turizme kazandırılmasında emeği geçen başta Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş olmak üzere herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi hakkında:

19.yüzyılda Kars’ın Rus ordularının istilasına karşı şehrin savunmasında önemli savaşlara sahne olan tabyalar 1828 tarihindeki Rus saldırısının püskürtülmesini, 1855 Kars Zaferinin kazanılmasını sağlamış ve 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında da savunma savaşları için kullanılmış. Ruslara karşı 1855 tarihinde Tabyalar Savaşı olarak da bilinen Kars Zaferinden sonra Padişah Abdülmecit 3000 adet Kars Madalyası yaptırıp Kars şehrine göndermiş.

Kanlı Tabya binası ise 1803 tarihinde Padişah III. Selim Döneminde Yeni Tabya ismiyle yapılmış tabyalardandır. 1828 yılında Rusların Kars’a yaptıkları saldırılarında bir gece baskını sırasında tabyadaki askerlerin tamamı şehit edildiği için bu tabyanın adı Kanlı Tabya olarak anılmaktadır. Kanlı Tabya binası Kars şehrini güney cepheden korumak için yapılmış ve günümüze kadar mimari özelliklerini koruyarak ulaşmış bir tabya binasıdır.