Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Kakava Festivali kardeşlik ortamında gerçekleşti

Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın bu yıl 27’ncisini düzenlediği “Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali” Türkiye’nin sanat, siyaset ve edebiyat alanında öne çıkan isimlerini ağırladı. Bu yılki ana teması ‘’ÇOCUK ‘’ olan festival Tuna Kiremitçi’den, Ali Poyrazoğlu’na, Zihni Göktay’dan, Kürşat Başar’a birçok yerli ve yabancı konuğa ev sahipliği yaptı. Festivali yaklaşık 40 bin kişi izledi.

Kırklareli Belediyesi’nin 27.sini düzenlediği Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali, 4 gün boyunca renkli görüntülere sahne oldu. Edebiyat, sanat, kültür ve siyaset alanından birçok etkinliği barındıran festival bölge halkının yanı sıra çevre illerden gelen büyük katılımcı kitlesi ile de dolu dolu geçti.

Festival çocuklara adandı

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun önderliğinde düzenlenen festival dostluk ve kardeşlik mesajları içerdi. Baharın da habercisi olarak kabul edilen festival son yıllarda ülkenin en büyük sorunlarından biri olan, çocuk istismarına dikkat çekmek için ‘çocuk’ konusu ile işlendi.

Birçok çocuk tiyatrosunun, konserin, serginin ve panelin düzenlendiği festivalin açılışı Kırklareli Belediyesi Organik Ritim Topluluğu’nun ilgi çeken gösterisiyle başladı. Temizlik İşleri bölümündeki belediye görevlilerinden oluşan grup, çöp tenekesi ve konteynırlarını kendilerine müzik aleti yaptı. Bu ilgi çeken 10 kişilik şov grubunun iki sanatçısı da çocuktu.

‘’Çocuk’’ temalı festivalde çocuklar doyasıya eğlendi. Festival boyunca İstasyon altı festival alanında ve mahallelerde çocuklara yönelik devasa çocuk parkları konuldu. Ayrıca festival boyunca çocuklara eğitici bilim şenliği de düzenlendi.

Mahalleli festivali sahiplendi…

Bu yıl 27’ncisi  düzenlenen Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’ni geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da mahallelere yayan Kırklareli Belediyesi, mahalle sakinlerinin de festivali sahiplenmesini sağladı. Birçok mahallede yer alan gösteriler ile mahalle halkı festivalin tadını çıkardı.

“Mandıra Filozofu” filmiyle dikkat çeken yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı,27. Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali etkinlikleri kapsamında, “Lafını Esirgemeyenler” adlı tek kişilik tiyatro oyunu ile Kırklarelililer ile buluştu.

Kırklareli ile ilgili izlenimlerini sosyal medya hesabından paylaşan Saçıntı, “Hem Kırklareli’ni hem Kırklareli insanını kelimelerle anlatamayacağım kadar çok sevdim. Kelimelerle anlatamayacağım ama fotolar ve videolarla bir galeri oluşturdum. Merak eden üşenmesin” diye sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Festivalin üçüncü günü 19 Mayıs törenleri ile birlikte dolu dolu geçerken, dördüncü günün dikkat çeken etkinliklerinden biri de Kürşat Başar’ın dinletisi oldu. Festivalin son gününde ise Aysun-Ali Kocatepe çifti sahne alarak Kırklareli halkına nostalji dolu anlar yaşattı. Festivali Kırklareli halkı ve çevre illerden yaklaşık 40 bin kişi izledi.