Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Kalimera Komşu

Antik dönemden günümüze kadim tarihi, benzersiz coğrafyası ve muhteşem lezzetleriyle dünyanın en önemli turizm merkezlerinden komşu Yunanistan’a Kalimera (merhaba)  demeye hazır mısınız? Yanıtınız ‘evet’ ise size Yunanistan’ın birbirinden güzel adalarını keyfini doya doya yaşayacağınız gemi turlarını öneriyoruz.

Yunanistan’a gemi turuyla giderseniz, tur programınızda Atina varsa orada dünya tarihine yön veren Antik Yunan uygarlığının en güzel eserlerinden kalıntıları göreceksiniz. Selanik’te Atatürk’ün evini, Anadolu’dan izleri de Kavala’da bulacaksınız. Gemiyle Yunanistan turlarına katılanlar, deniz ürünlerinin her türünü tadıp, tarih, mitoloji ve sanatsal eserlere kelimenin tam anlamıyla doyuyor.

Adaların turkuaz denizi  sizi yüzmeye davet edecek. Geminizin demir atacağı birbirinden güzel doğa harikası koylarda deniz, kum ve güneşin tadını çıkaracaksınız. Ege’nin en güzel manzaraları eşliğinde denizin gökyüzüyle birleştiği ve mavinin en güzel tonlarını sunan Rodos, Kos, Samos adaları, buzuki melodileri eşliğinde unutulmaz bir tatil deneyimi sunuyor. Dünya sosyetesinin gözde eğlence merkezlerinden Mikonos, egzotik yapısıyla ve büyüleyici bir doğa harikası olan Santorini uğrak noktalarınız arasında bulunuyor.

Gemide yemekler

Gemi turlarında misafirlere ağırlıklı olarak açık büfe yemekler sunuluyor. A la card restoranlarda birbirinden leziz yemekler sizi bekliyor. Gemi turuna ilk kez katılacaksanız size unutulmaz harika bir tatil deneyimi yaşatacağını şimdiden bilmenizde yarar var. Türklerin gemi turuna alışmış olması, zaten güler yüzlü olan gemi personelinin sıcak kanlılığını daha da artırdı. Menüde Türk yemeklerini görür ya da sizinle Türkçe konuşan personel görürseniz şaşırmayın. Gemi içindeki duyurular da artık diğer dillerin yanı sıra, Türkçe olarak da yapılıyor.

Aklınızda olsun

Gemiye ilk bindiğinizde, size bir kart verilecek. Bu kart kimlik bilgilerinizde kapı açmaya, ekstra ödemenizden gemiye binip inmeye kadar birçok işe yarıyor. Bu kartı iyi koruyun ve kaybetmeyin. Geminin demir attığı limanların etrafındaki güzellikleri keşfetmek istiyorsanız turlara katılın. Kaptanın vereceği ‘hoş geldiniz’ partisine katılacaksanız yayınıza resmi bir kıyafet alın. Gemilerde iki ayrı yerde akşam yemeği veriliyor. Çeşidi bol olan bunlardan size en uygun olanını seçiniz. Odanıza bırakılan bülteni (newsletter) iyi okursanız ertesi günkü program hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bütçeniz uygunsa geminin ön tarafındaki balkonlu odaları tercih edin.