Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Kastamonu Üniversitesi’nden büyük bir adım

Kastamonu Üniversitesi tarafından 3 Mart Konferans Salonunda Geçmişten Günümüze Türk Turizmi, Kastamonu’nun Yeri ve Önemi” konulu konferans ile “Kastamonu’nun Yol Haritası” konulu forum düzenlendi.

Mine Özgür (Kastamonu)– Kastamonu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Saim Ateş’ in okulu hakkında ilgi veren konuşmasının ardından, “Geçmişten Günümüze Türk Turizmi, Kastamonu’nun Yeri ve Önemi” konulu konferans başladı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı, Turizm Bakanlığı İşletmeler Genel Müdürlüğü, TRT Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yapmış olan Orhan Kalkan, Ülke turizmindeki değişimi, gelişimi 1949 yılından günümüze dek örnekler vererek anlattı.

2kastİlk kez 1977 yılında Turizm Haftası’nın kutlanmaya başladığını ifade eden Kalkan, turizm kutlamalarının ülke turizminin gelişmesi bakımından çok önemli olduğuna dikkat çekti. “Turizm bir hizmet sektörüdür. Bunun bir niteliği olması gerekir. Burada da eğitim ön plana çıkar” diyen Orhan Kalkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Mesleği eğitim fevkalade önemlidir. Bunun yanı sıra yaygın eğitim de tanıtımın bir parçası olması bakımından çok önemlidir. Çünkü yaygın eğitimle sanatkarlarımızın, meslek kuruluşlarımızın, turiste bir bardak çak ikram eden insanlarımızın ve turistin direk karşı karşıya olduğu tüm insanların eğitimi söz konusudur. Bu nedenle yaygın eğitime bu turizm haftalarında muhakkak önem verilmektedir.”

Kalkan, 60’lı yılların turizmde planlama, programlama ile geçtiğini, turizmin ilk defa sektör olarak literatüre girdiğini, 70’li yıllarda ise alt yapı çalışmalarına ağırlık verildiğini ifade etti. “80’li yıllarda üst yapıya geçtik. Artık gömlek dar gelmeye başladı. İş adamlarına, ‘gel, şuraya yatırım yap, alt yapısı hazır, kredi vereceğiz’ diyerek, zorla bir şeyler yaptırıyorduk. 1998 yılında 1. Turizm Şurası yapıldı. Bu gün ki duruma gelecek olursak; ilk yıllarda binlerle ifade edilen turist sayısı günümüzde milyonlara hatta milyara çıktı” sözlerinin ardından Kastamonu’daki gözlemlerine yer verdi: “Kastamonu hem Karadeniz bölgesinin özellik ve güzelliklerini taşıyor hem de İç Anadolu’ya bağlantısı olan bir il. Ayrıca da buranın tarihi misyonu var, biliyorsunuz Kurtuluş Savaşı’nda İnebolu ve Kastamonu lojistik destek sağlayan bir bölgedir. Bunun yanı sıra büyük Atatürk’ün Şapka’yı ilk defa tanıttığı bir bölgedir. Ayrıca inanç turizmi bakımından dini turizm bakımından da önemli bir yere sahiptir.

700 yıllık bir cami, Kasaba köyündedir. Mahmutbey cami, dünya mirası olarak kabul edilmiş ve biz bunu bir marka olarak dünyaya tanıtamıyoruz. Niye bu kadar potansiyel olmasına rağmen, bölgemizi tanıtamıyoruz. Tanıtımın her boyutunu bilmemiz lazım. Bir şehrin istediği kadar tarihi ve kültürel eserleri, aynı zamanda doğal güzellikleri olsun, içerisinde hizmet verecek turistin temas ettiği kişiler, insanlar belli turizm bilincini almamış ise buradan turizmden faydalanmamız ve turizmden netice almamızın mümkün olmadığına inanmaktayım.”

Orhan Kalkan, Kastamonu turizminin gelişmesi için şu önerilerde bulundu: “ 3 T çok önemlidir. Turizmi, tarım ve ticaretten ayrı tutamayız. Temizliğe hijyene çok dikkat etmek gerekir. Alt yapı olmalıdır. Temiz tuvaletler de bunun içindedir. Turizmde güler yüz, samimiyet, içtenlik gerekir. Yöre mutfağını gerçek haliyle korumak, sunmak önemlidir. El sanatları tatil köyü, ancak yapmacık değil otantik olarak gerçekleştirilmelidir. Bir film platosu düşünülebilir. Resim, heykel gibi sanatsal çalışmalar son derece önemli. Yüksek gelir düzeyindeki turistlere bölge ile ilgili cazibe yaratır. Kasaba cami gibi değerler ön plana çıkarılmalı. Komşu illerle iş birliği yapılarak, alternatif olabilecek alanlar yaratılabilir. Uluslar arası boyutta Türkiye – Balkan ülkeleri paneli yapıldı. Böyle bir iş birliğiyle komşu ülkelerle birlikte uluslar arası etkinlikler düzenlenebilir. Buradan yurt dışına çalışmaya gitmiş olanlarla bağlantı kurulup, birlikte çalışmalar yapılabilir.”

Orhan Kalkan, bürokratik yaşamının birikimleri ile kişisel deneyimlerini harmanlayarak dinleyicilere sunarken, altın değerinde öğütler verdiği konuşmasında, konferans vermeye gittiği illerin çoğunda dinleyicilerin öğrenciler olduğunu ifade ederken şunları söyledi: “Bu gün sayın Vali vekilimiz, Defterdarımız, İş kur Müdürümüz, Borsa ve Ticaret Odası başkanlarımız, turizm işletmecilerimiz buradalar. Yalnızca öğrencilerimiz değil, tüm ilgiller hep beraber bu salondalar. Bunun için sayın Rektör’ümüze tekrar tekrar tebrik ve teşekkür ediyorum. Rektörlüğümüz bu işi almış götürüyor.”

KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın tarafından Orhan Kalkan’a plaket takdiminin ardından “Kastamonu’nun Yol Haritası” konulu forum başladı. Kastamonu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yard. Doç. Dr Muharrem Avcı’nın yönettiği forumda konuklar görüş bildirdiler. Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Turizm Y.O. Müdürü Doç. Dr. Saim Ateş, İş-Kur Müdürü Adnan Arslan, Turizm Müdürü Ziver Kaplan, İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı, turizmci Gülsen Kırbaş, Ahmet Rugancı, Serkan Mütevvelli, Enver Tiftik ile öğrenciler Muhammed Durum, Hasret Poyraz ve Hüseyin Bağır’ın söz aldığı forumda il turizmi ile ilgili çeşitli görüşler paylaşıldı. Muharrem Avcı; “Amaç; güç ve gönül birliği oluşturmak” cümlesiyle özetlediği forum için şu açıklamayı yaptı: “Her kesin fikrini alarak, bir yol haritası oluşturmak istiyoruz. Buradaki konuların hayata geçirilmesi konusunun, tüm konuklarımız takipçisi olacaktır.

Nikah Salonu açılışını gerçekleştirdiği için ancak foruma gelebildiğini söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Belediyesi olarak somut bir şeyler söylemek istediğini ifade etti. Başkan Babaş şunları söyledi: “Turizm Acentalığı yapmak isteyenlere ücretsiz yer ve donanım temin edeceğiz. Özellikle hafta sonları 3 otobüsü ücretsiz olarak, Kastamonu ve ilçelerine yapılacak gezilere tahsis edeceğiz. Tur otobüsleri için dizayn ettiğimiz yerler var. Valilik yanındaki Meriç otopark Belediyemiz tarafından kiralanmıştır.Turizm zabıtası çok doğru bir oluşum. Bunu hemen gerçekleştirmek istiyorum. Cumhuriyet Meydanı’nda Turizm Enformasyon Büro’muz var. Rehberlik yapabilecek donanımda kişiler varsa bize müracaat etsinler, değerlendireceğiz. Tarihi dokunun korunması çok önemli bir konudur. Kararlıyız, şehrimizdeki tescilli tüm binaların röleve ve restorasyon projelerini kesinlikle biz yapacağız. Kuruldan sonra da bir finans kaynağı bularak, restorasyon yapmayı da planlıyoruz.”

Programın ardından Kastamonu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun bahçesinde öğrencilerin sunumuyla barbekü ikramı gerçekleştirildi.