Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Keşif odaklı turlar

Günümüzde kültür ve keşif odaklı turlar artık 7’den 70’e herkesin favorisi oldu. Gençlerin ve ailelerin kültür turlarına katılımı giderek yükseliyor. Seyahat acentaları keşif odaklı kültür turlarında yurtiçi ve yurtdışında bol seçenekler sunuyor.

Kültür turları alanında neler olup bittiğini anlamak için Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran’la konuştuk. Onaran’a göre tur programlarının çeşitlenmesi, sosyal medyanın yönlendirici etkisi ve seyahat imkanlarının artmasıyla gençler kültür odaklı seyahat etmeye başladı. “Aileler yılda bir defa deniz, kum, güneş tatili yapıyorsa bir defa da mutlaka kültür veya yurtdışı odaklı tatil yapmak istiyor” diyen Onaran keşif öncelikli seyahat etmediği zaman, kendini tatile çıkmış kabul etmeyen misafirleri olduğunu söylüyor.

Çevreye duyarlı

Bireylerin kendilerini geliştirmesi, sürdürülebilirlik, çevreye, tarihe ve doğaya saygı açısından kültür turlarının önemli olduğunu belirten Onaran “Biz de Prontotour olarak kültür turlarında her yıl yeni ürünler geliştiriyoruz. Geçen yıl yüzde 40 civarında büyüme kaydettik.

Kültür turlarında bizi ayıran en önemli özellik destinasyon için en uygun programı hazırlıyor olmamız. Bizim programlarımızda, misafirlerin sadece görmesi için değil yaşaması için de vakit bulunuyor” diye ekliyor.

Konusuna ve bölgesine hakim, insan ilişkileri gelişmiş, çözüm odaklı, deneyimli rehber kadrolarının en iddialı olduğu yönleri olduğunu vurgulayan Onaran şu bilgiyi veriyor: “Bu yüzden kültür turları denildiği zaman hep ‘Kalite kültürümüzde var’ diyoruz. Deneyimli, başarılı rehberlerle çalışmak ve programı en doğru şekilde hazırlamak ‘olmazsa olmaz’ ilkemizdir.”

Rağbet görenler

Onaran kültür gezginlerinin yurtdışında başta İtalya olmak üzere, Orta Avrupa, İspanya, Balkanlar, Yunanistan, Benelüks turlarına yoğun ilgi gösterdiğini söylüyor. Yurtdışı vizesiz rotalar, uzaklar, egzotik coğrafyaların da talep gördüğünü belirten Onaran sözlerini şöyle noktalıyor: “Yurtiçinde ise Karadeniz, Eskişehir, Kapadokya, Kuzey Ege klasik programlar içerisinde en çok rağbet gören destinasyonlar arasında. Öte yandan Gökçeada, Kemaliye (Eğin), Isparta, Burdur ileride en fazla ilgi göreceğini, trend olacağını düşündüğümüz yerler arasında. Son yıllarda festival, etkinlik, yarışma, hasat, şenlik gibi  organizasyonlar kültür turunun bir parçası oldu.”