Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

KKTC Turizm Bakanını yatırımcıları uyardı

Kıbrıs’ta yatırım için arazi alıp bekleyen yatırımcılara seslenen KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, “Hiç kimse kusura bakmasın, o araziler yatırım için alınmışsa ve uzun yıllardır bu yatırımlar yapılmamışsa, yatırımcılar tarafından pazarlanmaya çalışılıyor ise biz o yatırımları iptal ederiz” dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) buluşmaları kapsamında gazetecilerle bir araya gelen Ataoğlu, Kıbrıs’ta birçok yatırımcının yatırım yapmak için aldığı ama yatırım yapmadığı araziler olduğunu anımsatarak, “Hiç kimse kusura bakmasın, o araziler yatırım için alınmışsa ve uzun yıllardır bu yatırımlar yapılmamışsa, yatırımcılar tarafından pazarlanmaya çalışılıyor ise biz o yatırımları iptal ederiz.” dedi.

Ataoğlu, bu söylemlerinden sonra tepki aldığını, ancak kendisinin yatırım yapmak isteyenlerin ellerindeki arazileri alma niyetinin olmadığını vurguladı. O araziler alınırken pazarlanmak için değil yatırım yapmak için alındığını aktaran Ataoğlu, bugün o arazilerin yüzde 80’i için sözleşme imzalanıp, belirlenen tarih içerisinde yatırım yapılacağına dair sözlerini aldıkları bilgisini verdi.

Ataoğlu, çanta ellerinde diyar diyar gezip Kıbrıs’ı tanıtmak için uğraştıklarını ifade etti. Konaklama sayılarında geçen yıla oranla yüzde 30’luk artış olduğuna dikkati çeken Ataoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Geceleme oranında yüzde 42’lik bir artış var. 2016 ile 2017’yi kıyasladığımızda yüzde 50’lik artış hedeflemiştik ve yüzde 50’lik artışa son sürat gidiyoruz. Yatak sayımız 22 bin civarında. Hava ve deniz yoluyla gelen yolcu sayısında yüzde 12’lik artış var. Kara yoluyla girişlerde yüzde 11,3 artış var. Konaklamada ocak ve temmuzdaki doluluk oranı bir önceki yıla göre yüzde 28 civarında artmış.”

“Direkt uçuş olayında sıkıntı var”

Uçak fiyatlarının yüksek olduğu, yeni bir havayolu şirketinin kurulması gerektiği ve bu konuda hazır bir projenin bulunduğu yönündeki bir yoruma karşılık Ataoğlu, yüksek bilet fiyatlarından ve yetersiz sefer sayısından kendisinin de şikâyetçi olduğunu, THY’nin ve Pegasus’un son dönemde iki ilave sefer koyduğunu ve Atlasjet’in uçak kapasitesini artırdığını anlattı.

Ataoğlu, ancak Borajet’in devreden çıkmasıyla bu ilave seferlerin yeterli gelmediğini kaydederek, “Uçak sıkıntımız var. Hazır olan bir şirket varsa, elinizden gelen bir konu varsa biz yardımcı olmaya hazırız.” diye konuştu. Devlet destekli veya özel sektör destekli bir hava yolu şirketinin kurulmasının ne zaman gündeme geleceği ile ilgili bir soru üzerine Ataoğlu, “Yeni hava yolu şirketi Kuzey Kıbrıs olarak yapılır mı? Şu anda böyle bir çalışma yok. Öyle bir çalışma olursa iyi mi olur? Elbette iyi olur, ben altına imzamı koyarım. Tabii ki buradaki bütün girişimlerin yapılması, bütün izinlerin alınmasından sonra” değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıslı iş adamı Asil Nadir’in Geçitkale Havaalanı’na kargo uçaklarının gelmesiyle ilgili projelerinin bulunduğunu anlatan Ataoğlu, Nadir’in bu projelere ilişkin çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı. Fikri Ataoğlu, İsrailli turistler ile ilgili, “Türkiye üzerinden o kadar uğraş vermiş olmamıza rağmen başaramadık. Rum kesiminden şu anda getiriyoruz. Çok mu rahatım. Değilim. Her zaman her yerde olduğu gibi Rumlarla bir gün karşı karşıya kalacağımın bilinci içerisindeyim.” dedi. Ataoğlu, Girne’de yeni otel yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine, o bölgenin artık dolduğunu, mevcut alt yapının yeni yatırımı kaldıramayacağını söyledi.