Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Kocaeli’ne en iyi film ödülü

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’nin “Şehir” kategorisinde en iyi film ödülünü ’Bilge Şehir Kocaeli ’’ isimli filmi aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Turizm Filmleri Festivali’ne 35 ülkeden 380 film katıldı.

Özgür Güvenç (İstanbul-Anayurt)-Festival jüri başkanlığını yönetmen Serdar Akar’ın yaptığı yarışmada; sağlık, spor, inanç, gastronomi, doğa turizmi, oteller, hava yolları, acenteler, yerel yönetimler ve şehir filmleri kategorilerinde kültür ve turizm temalı filmler yer aldı.

Türkiye’deki turizm potansiyelini tüm dünyaya en iyi şekilde tanıtmayı amaçlayan ve 380 filmin başvuru yaptığı film festivalinin Şehir Filmleri kategorisindeki en iyi film ödülüne Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Bilge Şehir Kocaeli” filmi layık görüldü. Ödülü Büyükşehir Belediyesi adına Turizm ve Doğal Yaşam Alanları Şube Müdürü Ömer Bahadır Özyılmaz aldı.

Kocaeli 20 ülkede tanıtılacak
Festivalin Türkiye etabında dereceye giren filmler ise 20 ülkede yarışma ve tanıtım fırsatı bulacak. Topkapı Sarayı’nda düzenlenen ödül törenine CİFFT Başkanı Alexander Hammel‘da katılırken Uluslararası Turizm Filmleri Festivali Başkanı Can Saraçoğlu Festivalin İstanbul etabının 4’üncü yaşında olduğunu hatırlatarak, “Tecrübemiz giderek artıyor, bizleri desteklediğiniz ve yanımızda olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.