Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Konteyner cruise modası yayılıyor

Düne kadar sadece yük taşıyan konteyner-kargo gemileri günümüzde artık farklı bir deneyim yaşamak isteyen yolcuları da taşımaya başladı.

Haftalık Para Dergisi, Kerem Köfteoğlu’nun İtalya Cenova limanında tanık olduğu bir olay sonrası yaptığı araştırmadan çıkan sonucu haberleştirdi. Para’nın haberine göre, bu iş dünyada ‘Cargo Cruising’ adıyla giderek yaygınlaşıyor.

Kargo gemisiyle yapılan turlara, dev yolcu gemileriyle yapılan kurvaziyer (cruise) turlarından farklı deneyimler yaşamak isteyenler katılıyor. Kargo cruise turuna katılanlar bu turu sadece daha ekonomik olmasından dolayı değil, gemi mürettebatıyla yemek pişirme, gemide bazı işleri birlikte yapma gibi işleri de deneyimleme fırsatına kavuşuyor. Kargo firmaları her seferinde 14 kişiyi aşmayan ekibin bu tura katılmasına izin veriyor. Bu turda günlük fiyatlar yemek dahil kişi başı ortalama 80 avro’yu buluyor.

Konteyner-kargo gemisinde farklı bir deneyim yaşamak isteyen yolculara gemi kütüphanesine, spor ekipmanlarına, video odasına ve yüzme havuzuna erişim hakkı tanınıyor. Kabinlerde ise özel banyolar var. Gemiye özel yolcu kabul eden şirketler arasında dünyanın tüm denizlerinde yük taşıyan firmalar bulunuyor. Bu geziler bazen 8 ila 135 gün arasında değişiyor. Kargo gemisiyle farklı deneyim yaşayan yolcular, katıldıkları gezide herkesin birbiriyle kaynaştığını, mürettebatla birlikte samimi bir ortamda balık pişirdiklerini ve gemideki günlerini rahat-serbest kıyafetle geçirmekten keyif aldıklarını söylüyor.

Bu arada Para’nın duyumlarına göre, bünyesinde armatörlük ve gemicilik bölümü de bulunan Arkas Holding’in yeniden yapılanan Arkas Turizm şirketi de konteyner-kargo cruise işini Türkiye’de başlatmak için çalışmalar yapıyormuş.